Nilhan Osmanlıoğlu'ndan tarihi u dönüşü

Nilhan Osmanlıoğlu'ndan tarihi u dönüşü
Fatih Altaylı'nın canlı yayında Suada'nın tapusunu göstermesinin ardından, Nilhan Osmanoğlu'ndan "hak talep etmeyeceğim" açıklaması geldi.

2. Abdülhamid'in 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu, katıldığı bir programda Galatasaray'ın sahip olduğu Suada'da hak iddia edip, ada için mahkeme yoluna başvuracağını söylemişti.

Bu gelişmelerin sonrasında canlı yayında Suada'nın tapusunu gösteren Fatih Altaylı, "Sultan 2. Abdülhamid, iktidarının son döneminde buraya el koydu. Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamit'e ait olmadı" dedi.

Sultan 2. Abdülhamid'in 5. kuşak torunu olan Nilhan Osmanoğlu'nun Galatasaray Adası'nı istemesiyle ilgili olarak konuşan Altaylı, adanın hiçbir zaman Abdülhamid'e ait olmadığını tapuyu göstererek anlattı.

SUADA HİÇBİR ZAMAN ABDÜLHAMİD'E AİT OLMADI

"Sultan Abdülhamid ile Napolyon arasında 21 yıl fark var. Biri doğduğunda diğeri neredeyse doğmamıştı. Bu kızcağızı ciddiye almak mümkün değil. Ailenin en büyüğü Lübnan'da yaşıyor. Dündar efendi Türkçe bile bilmiyor. Galatasaray, adanın tapusunu Balyan ailesinden aldı. Sultan Abdülmecid'e ait... Sultan Abdülmecid, borçlardan ötürü kayalığı Balyan ailesine veriyor. Burada kendilerine 2 katlı bir köşk yapıyorlar. Sonra Abdülhamid iktidarının son döneminde buraya el koyuyor. Galatasaray Adası hiçbir zaman Abdülhamid'e ait olmadı. Daha sonra yeniden Abdülmecid Vakfı'na devrediliyor. Daha sonra da Balyan ailesi dava açıyor. 1945'te Balyan ailesine geri veriliyor. Galatasaray Başkanı Sadık Giz de Balyan ailesinin varislerinden 1957'de bu adayı satın alıyor." diye konuştu.

ERMEMİ MİMARBAŞI SERKİZ EFENDİ'DEN GALATASARAY'A SATILMIŞ

Sultan II. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu'nun hak iddia ettiği Galatasaray Adası'nın (Suada) tapu kayıtlarındaki ilk sahibinin Ermeni Mimarbaşı Serkiz Efendi olduğu ortaya çıktı. Ölümünün ardından el konulan mülkün 1948'de Serkiz Efendi'nin varisleri adına tescil edildiği, onların da Galatasaray Kulübüne sattığı ortaya çıktı.

OSMANOĞLU'NDAN TARİHİ U DÖNÜŞÜ

Nilhan Osmanoğlu, Suada için herhangi bir hak iddia etmediğini yazılı olarak açıklamış ve tartışmalara noktayı koymuştu. Nilhan Osmanoğlu, "Eğer tepkiler aile mirası ile ilgili ise velev ki Sultan Abdülhamid Handan gelecek hiçbir mal mülk davasından hak ‘talep’ etmeyeceğimi mülk ‘varisi’ olmadığımı tüm kamuoyunun bilgisine sunarım" dedi.

İlgili Haberler
Nilhan Osmanoğlu hayali dernek kurduOsmanoğlu, " Devletin çıkarının başladığı yerde basının özgürlüğü bitmiştir"Nilhan Osmanoğlu canlı yayında rezil olduNihal Osmanoğlu'na kötü haber: Suada dedesinin değilmiş
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş