“Niyet varsa çözüm bulunur”

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

TBMM’nin maşallahı var.. Boks ringine döndü. Sen misin Başbakanı eleştiren.. Küüt.. Yumruklar, uçan tekmeler, ağza alınmayan, yakası açılmayan küfürler gırla gidiyor. Milletvekillerinin mesleki profillerine bakıyoruz. Teakvandocu, boksör, özel güvenlik görevlisine rastlayamadık. Meslek hanelerinde en fazla avukat yazıyor. Çoğunluk hukukçu yani. Bunca hukukçunun bulunduğu Meclis’te hukuksuzluğa tanık olmak üzücü. Her şeye rağmen bunca hukukçunun HSYK’nın yapısının değişimi ve yeniden yargılanma konusunda somut teklif ortaya koyamayışı trajik.. Adına paralel yapı, ya da siyasi vesayet ne denilirse denilsin, asıl işi hukuk olan insanlardan daha iyi hukuktaki arızaların giderilmesini kim sağlayabilir ki.. AKP iktidarı 12 Eylül referandumundan ağzı yanmış. Bizzat Başbakan “yanlış yaptık” diye itiraf ediyor. HSYK’yı bu defa hükümetin emrine bağlamaya niyetleniyor. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz. Muhalefet de anası ve yavrusuyla hükümetin taleplerine karşı çıkarak görevini yerine getirdiğine inanıyor. Muhalefet partilerinin sıralarında oturan hukukçular “Bizim de şöyle bir önerimiz var” diyemedi. Yargıya güvenin sıfıra indiği dönemde hukukun namusuna sahip çıkan TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun ayakları yere basan önerilerine sahip çıkılmadığı gibi, “Günün birinde bu Feyzioğlu başımıza bela olabilir.. Maazallah siyasete soyunur da Genel Başkan olursa, lider sultasını, parti hegemonyasını ortadan kaldırırsa; işimizden, gücümüzden oluruz” korkusu salındı.
Metin Feyzioğlu, 12 Eylül 2010 referandumundan önceki ve sonraki HSYK yapısının da sakat olduğunu belirterek “Ne paralel, ne siyaset.. Tarafsız ve bağımsız yargı istiyoruz” diyor. Hakimler ve savcıların kurulda ayrılmasını öneriyor. Hakimler kuruluna Yargıtay 3, Danıştay 2, Cumhurbaşkanı 1, TBMM 3, ilk derece mahkemeler 4, Barolar Birliği 2, Yargıtay Başsavcılığı 1 üye göndersin diyor. Savcılar Kurulu’na ise Yargıtay Başsavcılığı 2, Danıştay Başsavcılığı 1, İlk derece mahkemeler 3, TBMM 1, Köşk 1, TBB 1, üye versin diyerek formülü ortaya koyuyor. Üstelik seçimlerin dar bölgeli yani şehirlerde değil, tüm Türkiye’de yapılmasını önerip, blok oyların önüne geçilmesini teklif ediyor. Bakan ve müsteşarın siyasi kimliği yüzünden kurullarda görev almasına karşı çıkışı hukukun üstünlüğüne inanan her kesimin ortak görüşü. Fevzioğlu, Cumhurbaşkanı Gül’ün  “niyet varsa çözüm bulunur” sözünü de hatırlatıp, iktidar ve muhalefeti iyi niyetli olmaya çağırıyor. Vatandaş da Feyzioğlu’nun yanında.. İktidar da muhalefet de tutarlı olursa bu iş kısa sürede çözülür.

Seçimlerle ilgili düşünceler

Okuyucularımız ısrarla yerel seçimlerle ilgili kanaatlerimizi soruyor. Geçtiğimiz günlerde 1989 seçimlerini hatırlatmıştım. ANAP, Özal’ın gücünün zirvesinde olduğu dönemde İstanbul’da Bedrettin Dalan, Ankara’da Mehmet Altınsoy, İzmir’de Burhan Özfatura gibi önemli isimlere rağmen Malatya hariç bütün illeri kaybetmişti.
İzmir bildiğiniz gibi.. Ankara’da CHP’den bağımsız aday hüviyetindeki  Mansur Yavaş öne geçtiği gibi fark atacak düzeye geldi. Ankara kulislerinde Melih Gökçek’in bozguna uğramaktansa adaylıktan sağlık sebepleri ile çekileceği konuşuluyor. Bir sürpriz de Kırıkkale’de.. Başbakan’ın açılım mimarı Beşir Atalay memleketinde kaybediyor. AKP’nin 3 milletvekilinin tamamını kazandığı Kırıkkale’de köprünün altından çok sular akmış. CHP bu ilde kazanamayacağını bildiği için İstanbul’dan tanınmayan bir aday getirmiş. Daha önce bu ilde belediye başkanlığı, çeşitli partilerden milletvekili yapmış olanların neredeyse tamamı MHP adayı Mustafa Pekdoğan’da birleşmiş. Elime son bir ayda yapılan üç ayrı kamuoyu araştırması geçti. Mustafa Pekdoğan adaylığını açıkladığı günden bu yana yükselişini sürdürüyor. Öne geçtiği gibi önümüzdeki günler farkı artırabilir. Kırıkkale’de CHP, DP, İP, DSP gibi bir çok parti MHP’li Mustafa Pekdoğan ile beraber. Seçim sonuçlarına ilişkin gözlemlerimi zaman zaman bu sütunlardan paylaşmaya gayret edeceğim

Not: Bugün, Milli Merkezin Nevşehir’deki panelinde konuşacağım. Nevşehir’de Milli Güçlerin bir araya gelme gayretlerine bir nebze katkımız olursa mutlu oluruz. Nevşehir’deki dostlarımızı panele bekliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları