Nokta mı, noktalı virgül mü?

A+A-
Altemur KILIÇ

Yüksek Askeri Şura toplantılarında, şimdiye kadar eşi, emsali görülmemiş “kriz”, şimdilik sona erdi ama bu, “nokta” mı yoksa “noktalı virgül” mü? Kriz, “halının altına mı süpürüldü” tozları sonra ortaya çıkar mı? Ayrıntılar ortaya çıkınca göreceğiz. Ancak önce, şimdilik bir tespitte bulunalım ve kayıtlara geçirelim; Bu krizin ve bundan sonraki muhtemel krizlerin sorumlusu Başbakan Erdoğan ve sonra da onu frenleyemeyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’dür.

Yeni komuta zinciri
Erdoğan, kişisel ve siyasi emelleri, iktidarı açısından, “sakıncalı” gördüğü Orgeneral Hasan Iğsız Paşayı “çizmekle”, orduyu vesayeti altına almaya çalışmış ve Orduya siyaseti sokmuştur. Bu sırada, Ordu içindeki ayrışmalar konusunda yapılan spekülasyonlar, şuyuu vukuundan beterdir. Fareler sakalın üzerinden geçmeye görsün!
Fakat olayın faydası da olmuş, Erdoğan’ın kendi ordusuna bakışı, Ordu düşmanlarının alçaklıkları ve alçakça tasavvurları daha net olarak ortaya çıkmıştır!
Orgeneral Işık Koşaner’in Genelkurmay Başkanı olacağı, zaten belli idi. Bu değerli Paşa, gelenek ve teamüllere uygun olarak, hak ettiği makama oturmuştur... Fakat Hasan Iğsız Paşa, Erdoğan tarafından, haksız yere harcanmıştır! Bu Erdoğan’ın hanesine bir “eksi notu”, Iğsız Paşa için bir trajedi, ordu açısından da bir kayıp, bir firedir!
Bundan başka diğer komutanlar hususunda, sıra ve düzen bozulmuştur. Ancak, terfi eden ve yeni görevlere getirilen komutanların hepsi çok değerlidirler ve yeni makamlarını hak etmişlerdir...  Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, 1. Ordu Komutanlığına atanan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Ege Ordusunun yeni komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, hepsi çok değerli komutanlardır. Genelkurmay 2. başkanı Aslan Güner Paşa Gül’den veto yedi ve aynı görevinde kaldı.
Evet, kriz şimdilik kapandı ama aslında yaralar kapanmadı! TSK’nın geleneklerine darbe vurulmuş oldu. 
Bir tehlike seziyorum; “Malumlar” şimdi Koşaner Paşa’nın arkasını sıvazlayarak, ona sahip çıkmaya ve onu manevi baskıları altına almaya çalışacaklardır... Bunun işaretlerini veriyorlar...
Taraf gazetesi yazarı -herhalde Ordudan ihraç edilmiş olduğunu tahmin ettiğim- Namık Çınar, Jandarma Genel Komutanlığına atanan ve ileride Genelkurmay Başkanı olması beklenen Orgeneral Necdet Özel’in, Harp Okulunda, devre arkadaşı olduğunu söylüyor, övüyor ve Hilmi Özkök  “okulundan”  olduğunu ve TSK’yı AB standartlarına çıkaracak generallerden biri olduğunu yazıyor... Ben, Koşaner Paşanın da Özel Paşanın da çok yetenekli, devrimci Atatürk milliyetçisi generaller olduğuna inanırım. Ordu düşmanı bu adamların methiyesi bir züldür,oyuna gelmeyeceklerdir!

İlk görev
Şimdi Koşaner Paşaya düşen ilk görev; Ordu içinde ve hakkındaki muğlâk ve müphem kalmış olayları açıklamak, köstebekleri ortaya çıkarmak ve Orduya güveni yeniden tesis etmektir. Yoksa tartışmalar, zehirli iddialar devam eder!
Burada Sayın İlker Başbuğ Paşaya haksızlık yapılmamalı. O, onurlu, fakat tabir caizse, “yorgun bir savaşçı” olarak, tarihte doğru yerini bulacaktır!

Işık Paşa 
Bütün bu kargaşa içinde, Türk Ordusunun onur defterine, adı yazılacak bir General var: Atila Işık Paşa... Onurları olmayanlar onurun anlamını bilemezler! 
“Güçlü Ordu Güçlü Vatan-Güçlü Vatan Güçlü Ordu” , bunlar biri birini tamamlayan kavramlardır. Bundan sonra da Ordumuzu, gücünü korumak hepimizin görevi... Onursuzlar hariç!


Bir kitap
Muhalefet Partileri, Referandum kampanyasında, pankartlar, bayraklar ve broşürler dağıtıyorlar, Bakın, şu sırada,  “çok satan” bir kitap elden ele dolaşıyor ve “yok” satıyor. Dört yıldır Silivri’de sorgusuz, sualsiz hapiste yatan Ergün Poyraz’ın, Erdoğan hakkındaki, “Takunyalı Führer” kitabı... (Togan yayınları.) Ben Muhalefet Partileri yöneticilerinin yerinde olsam bu kitaptan binlercesini alır ve ülkenin her yerinde bedava dağıtırım...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları