NŞB'li ürünlere etiket ayarı

NŞB'li ürünlere etiket ayarı
Tüketici hassasiyetini göz önünü alan bakanlık, Nişasta Bazlı Şeker'den elde edilen tüm ürünlerin etiketinde 'nişasta bazlı' ifadesinin yer almasını zorunlu hale getiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı şekerli ürünlere ilişkin mevzuatta yapacağı değişiklikle, vatandaşlar mısır şurubundan elde edilen her ürünün etiketinde "nişasta bazlı" ifadesini görebilecek.

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu olarak da bilinen Nişasta Bazlı Şekerler (NBŞ), en ucuz ve en fazla mısırdan, patates ve buğday gibi bitkilerden elde ediliyor. NBŞ'nin içeriğinde değişen oranlarda fruktoz ve glukoz bulunuyor. "Sakkaroz" yani sofra şekerindeki glukoz ve fruktoz, moleküler düzeyde bağlı iken NBŞ'deki fruktoz ve glukoz sıvı formda serbest yüzer halde duruyor ve sağlığı olumsuz etkiliyor.

Mevcut durumda etiketlerde "Fruktoz şurubu, glikoz şurubu ya da 'NBŞ' kısa adıyla" belirtilen bu şeker türlerinin kullanıldığı gıda etiketlerinin kafa karıştırdığını tespit eden Bakanlık yetkilileri yeni bir düzenlemeye gidiyor. Yürürlükteki Şeker Tebliği, gıda etiketlerinde "şeker" ifadesine sadece sakkarozdan üretilen ürünler için izin verirken, glukoz ve fruktoz şurubu ile benzeri ürünler için müsaade etmiyor.

Özellikle nişasta bazlı şekerlerin isimlendirilmesi ile ilgili Bakanlığa gelen talepler doğrultusunda, konu Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu'nda görüşülerek Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği, tüketicilerin daha doğru bilgilendirilmeleri adına revize edildi. İlgili kurum, kuruluşların görüşüne açılan taslak mevzuatta, mısır şurubundan elde edilen her ürün tanımının önünde "nişasta bazlı" ifadesinin yer alması zorunlu olacak.

Aynı şekilde bu ürünlerin herhangi bir gıdanın bileşiminde, bileşen olarak kullanılmaları durumunda da tanımlarda yer alan isimlendirmeler etikette ya da ambalajında yer alacak. Tüketiciler böylelikle tükettiği ürünlerin içerisinde hangi şeker türünün kullanıldığını net görebilecek.

İlgili Haberler
NBŞ'nin korkunç yüzü; hepimizi zehirleyecekler!
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.