Nur topu gibi Kürt devleti

A+A-
Savaş SÜZAL

Bu gün Başbakanın son açıklamalarından başlayalım. Ne dedi Tayyip Erdoğan, virgülüne dokunmadan yayınlıyorum; “Kuzeyde oluşacak bir yapılanma bizim için bir terör yapılanmasıdır. Oraya müdahale etmek bizim en tabii hakkımızdır. Bu aynı zamanda Kuzey Irak’taki yapılanmanın Akdeniz’e açılımı noktasında kendilerine göre bir plan da olabilir.” Kutlarım.
Suriye’nin kuzeyindeki yapılanma dün olmadı. Erdoğan’ın CIA’e izin verip Esat rejimine karşı ayaklananlara silah vermesiyle ivme kazanmadı mı? Yani bizim ampul takımı, Washington’dan aldığı direktifle Şam hükümetinin düşmanlarını silahlandırırken, aynı kartı Esat ve takımının oynamasını beklememesi de büyük ileri görüşlülük.
Gelelim ikinci fasıla. Kuzey Suriye’ye binlerce silahlı peşmergeyi Barzani, Erdoğan ile görüştükten sonra göndermedi mi? Yani bu girişiminden Erdoğan ve Davutoğlu’nun haberi yoksa çok daha kötü. Kürtlerin, Irak, Suriye, İran ve Türkiye’de yerleşik oldukları, Irak’ta “Defacto” bir Kürt devletinin kurulduğu gerçeğini yeni mi öğrendi acaba? İran’da PKK bünyesindeki PEJAK’ın, mollalar tarafından şiddetle bastırılması ardından, bu kez Suriye’yi denemek sürpriz mi? Suriyeli muhaliflerin başındaki kişi de hatırlarsanız bir Kürt.
Kürtler Halep üzerinden Akdeniz’e açılmak istiyormuş. Biraz geçmişe giderseniz, daha önce yayınlanan Pentagon haritalarındaki, Kürt devleti, Adana, Mersin veya İskenderun üzerinden Akdeniz’e çıkıyordu. Şimdi Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e çıkması normal. Bu formül uygulama bakımından daha kolay. Zaten Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’da Suriye’nin Türkiye ile olan sınır kapılarını ele geçirenlerin muhalif güçler olmadığını açıkladı. CIA için kim olduğu pek fark etmez, zaten Kürtlerle birlikte çalışıyorlar.
Şimdi modern Türk basındaki “kendin sor, kendin cevapla” metoduyla konuyu yeniden özümleyelim. Başbakan ne diyor açıklamasında? Kuzey’de oluşacak bir yapılanma, bir terör yapılanmasıdır ve oraya müdahale en tabii haklarıymış. Yani tebrik ederim, bu kadar derin ve ürkütücü bir açıklama yapılamazdı. İyi de Kuzey Irak’ta, Kandil’deki yapılanma, İngiliz Bale topluluğu yapılanması mı? Sonra Kürtlerin Akdeniz’e çıkmak istemesini fark etmek de, ne denli bir engin görüş.
Peki, Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlılık veya tarikat savaşları ile ilgili laflara gelelim. İyi de, Bağdat’taki merkezi hükümetin çığlıklarına kulak tıkayıp, Kürtlerden, Barzani’den petrol alırken Irak’ın toprak bütünlüğüne oldu? Irak’ta mezhep kavgası olurken ne yapabildi? Sünniler, Şiiler ve Kürtlerle Türkler çatışmasını durdurmada ne denli başarılıydı? Oturdu, seyretti, asıp kesen konuşmalar yaptı. Şimdi de aynı rolde, aynı replikleri oynuyor. Zaten senaryo da aynı.
Evet, sevgili okurum, Türk halkının nur topu gibi bir Kürt devleti doğuyor. Senaryonun son perdesi de Türkiye’deki anayasa çalışmalarında. Bölge federasyon olacak ve Kürt federe bölgesi bir referandum ile yeni Kürt devletine katılacak. Bizzat Başbakan federasyon fikrine destek verdiğini açıklamadı mı? Demek ki özgürlükler konusunda Türk halkına yeni bir şey getirmeyen yeni anayasa çalışmaları aslında bu nihai planın da son perdesi.
İşin acı tarafı bu fikre muhalefet etmesi beklenen ana muhalefet partisinin iktidar olmak için ampul takımıyla bir yarışa girmiş olması. Aslında geçen yazılarımda bu parti içindeki yapılanmanın bu gidişata dur deme yerine payanda olma amacı güttüğünü vurgulamıştım. Duydunuz mu bu tehlikeli gidişat konusunda ana muhalefet partisinden herhangi bir açıklama? Hadi onu bırakın, bir yabancı ülkenin istihbarat örgütünün topraklarımızda cirit atmasını hiç sorguladılar mı acaba?
Bir garip nokta da, ne hikmetse başkalarına kulluk eden ayaklanmacıların bağımlı ve işbirlikçi olduklarını kamufle etmek için kendilerini hep özgürlük savaşçısı olarak adlandırması. Bu ayaklanmacıların boyunlarında Musa’nın yıldızını taşımasına ne dersiniz? Ama dediğimiz gibi sonuçta biz ölmüşüz ama ne yazık ki ağlayanımız yok.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları