Nutuk’un Arapçası ve Libya olayları!

A+A-
Arslan BULUT

Fas’tan Endonezya’ya kadar İslam dünyasında bir kaos var. Bu kaosu, diktatörlüklere karşı çıkan Müslüman halkların başkaldırısı olarak yorumlayanlar olduğu gibi Genişletilmiş Büyük Orta Doğu ve Kuzey Afrika Projesi’nin somut uygulamaları olarak görenler de var.
Baskı rejimleri ile yönetilen bu ülkelerin halklarının, eş zamanlı olarak veya birbirini takip ederek ayağa kalkmalarını, devrimci bir şahlanış olarak nitelendirenler, Mısır olayları ordunun yönetime el koyması ile bitince durumu izah etmekte biraz zorlandı!
Libya’da durum biraz farklı! Orada halk hareketini aşiretler yönetiyor! Yani feodalite, demokrasi istiyor!

***


Bu arada bir haber dikkatimi çekti. Anadolu Ajansı’ndan Hediye Levent’in haberine göre Atatürk’ün Nutuk eseri, Hafız Esad’ın uzun yıllar Savunma Bakanlığını yapan Mustafa Tlass’a ait yayınevi tarafından Arapçaya çevrilerek basıldı.
Arap dünyası için şimdi biraz umutlandım! Emperyalizmin boyunduruğundan kurtulmak istiyorlarsa, nasıl bir toplumsal ruh kazanmaları gerektiğini Atatürk’ün bizzat kendisinden öğrenebilirler.
Denilebilir ki, “Evet ama bugün Atatürk’ün Türkiyesi de emperyalizmin boyunduruğu altında değil midir?”
Biliyorum bazıları bu emperyalizm kelimesinin kullanılmasından da fena halde rahatsız oluyor. Çünkü, bu kavramın kabul edilmesi halinde ardından  “işbirlikçi”  kavramı geliyor! Rahatsızlığın sebebi budur!
Ama Atatürk, bütün uğraşılarına rağmen, bir gün Türk gençliğinin, Türk istiklalini korumak zorunda kalacağını biliyordu! Çünkü, kişisel çıkarlarına düşkün olan insanların vatan satıcılığı yapabileceğini kendi tecrübeleriyle öğrenmişti.
Ancak bütün bu ahval ve şerait içinde, yapılabilecek çok şey olduğunu da yine kendisi ispatlamıştı.

***


Araştırmacı Dursun Özden, “Che Guevara’nın 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk’ün Büyük Nutuk’u çıkmıştır” bilgisini Türk kamuoyuna ilk sunduğunda, malum çevreler yine rahatsız olmuştu ve buna inanmadıklarını söylemişlerdi.
Ancak Fidel Castro’nun, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana’da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir’den Nutuk’u istediği bilgisi karşısında bir yorum yapamadılar. Yine Fidel Castro, İstanbul’daki Habitat toplantısında “Asıl devrimci Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ben bir devrim yaptım, ama O’nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın” dememiş miydi?

***

Ne yapmıştı Atatürk?
Atatürk, dünyada ulus devlet modeli dışında yaşamanın mümkün olmadığını kavrayarak ulusal yapılarını çoktan tamamlamış devletlere karşı, üstelik işgal altındaki bir imparatorluğun elde kalan topraklarında, bir direniş hareketi örgütleyip o hareketin geniş halk kitleleri tarafından benimsenmesini sağladı, ordusunu yeniden düzenledi ve milli gücü oluşturdu, güce dayanarak savaşı kazandıktan sonra da yeni bir savaş başlatarak ulusal devrimi gerçekleştirdi.
“Bizim yolumuzu çizen, içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin bin bir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticelerdir. Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin mesnedi Türk topluluğudur” diyordu.
Araplar da kendileri için böyle bir düşünce geliştirmek mecburiyetindedir.
Yalnız şimdi Türkler ve Araplar dahil Avrasya milletlerinin ayrı ayrı değil birlikte hareket etmesi gerekiyor ki “koalisyon”un yeni stratejik saldırısına karşı kendi küresel modellerini kurabilsinler! Böyle bir gelişme, bütün insanlık için umut ışığı olur..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları