O şifreleri kim açıklayacak?

A+A-
Servet AVCI

Haber şöyle veriliyor: "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) kurucusu ve lideri Fetullah Gülen'in Amerikan Wall Street Journal Gazetesi'ne verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü."

Söz konusu fotoğrafı yorumlayan istihbarat birimleri şu mesajların verildiğini tespit etmişler:

1- Seccadeye ayakkabıyla basmak suretiyle dünyaya "Radikal değiliz, kutsallarla, şekillerle işimiz yok, radikalizme karşı bizi kullanabilirsiniz" mesajı verilmiştir… Arkadaki kitaplarla "Bizim önceliğimiz ilimdir" denmiştir…

2- Televizyon ekranındaki şiirle örgüte "Çözülmeyin, itirafçı olmayın, güzel günler yakında" müjdesi verilmiştir…

3- Wall Street Journal'a röportaj verilerek "ABD bizim yanımızda, biz çok güçlüyüz" denilmiştir…

4- Arkadaki saatin 00.11'i göstermesinin ise 'Kasım ayında kurtuluş'u anlattığı, böylece sürekli verilen tarihlere bir yenisinin daha eklenerek çözülmenin durdurulmak istendiği anlaşımıştır…

***

Bütün bunlar doğru olabilir mi? Olabilir elbette… Bunu tespit etmek, uzmanların, istihbaratçıların, ehil kişilerin işi…

Şimdi kamuoyu olarak başka fotoğrafların da şifrelerinin çözülmesini bekliyoruz… Meselâ Pensilvanya'da çekilen fotoğrafların… Bol milletvekilli, belediye başkanlı, gazetecili fotoğrafların… Sahi bunların şifreleri neydi? Diz dize, göze göze, omuz omuza bu fotoğraflar nişan sonrası çekilmiş hatıra fotoğrafları mıydı, yoksa Şampiyonlar Ligi hatırası mı? Belki de izci kampının son günüydü!..

Uzmanlarına soralım… Normalde başları açık olan kadın milletvekilleri Pensilvanya'ya gittiklerinden Eyüp Sultan'a paraşütle inmiş sosyete gibi başlarını örttüğüne göre veya erkek milletvekilleri diz çöküp fotoğraf çektirdiğine göre, şifreler neydi meselâ!.. Bu karelere girenlerin hepsi dışarıda ellerini kollarını sallayarak gezerken, ev sahibine Bank Asya'dan kira havalesi yaptığı için öğretmenlikten atılan veya tutuklanmasına delil sayılanların şifrelerini kim çözecek?

Sosyal medyada alay konusu olmuştu… Bir yığın siyaset kalantoru Gülen'le yemek yiyor… Hepsi dışarıda, kimisi kendisini ispatlamak için FETÖ'ye söve söve geziyor ama sürahiyi tutan tutuklu… Belki o da tutuklu değildir ama espri yerinde ve son derece haklı…

***

Bu şifreleri kim çözecek? Meselâ "Bitsin bu hasret, gözümüz yollarda kaldı" sözlerindeki şifreyi… Meselâ "Cemaat devlete sızmış, buna kargalar bile güler" denilmişti ya, bu karga neyin nesiydi ve niye gülüyordu?

Bank Asya'dan istediği kadar kredi çekip, parasını yalıya basan ve şimdi televizyonlarda anti-FETÖ'cü kesilenlerin şifreleri nelerdir?

İktidar bülbülü gazeteci "Cemaat AK Parti döneminde 15 kat büyüdü" derken ne mesajı vermek istemiştir de bizlerin kafası basmamıştır? Bu büyümede 'parsel parsel'in payı nedir? Seçimlerde ağlayarak oy isteyen belediye başkanlarının şifrelerini kim pazara çıkaracak?

Başbakan Yardımcısı "Gülen bize yol gösteriyor. Önümüzü aydınlatıyor" derken bir elektrik projesinden mi söz etmişti? Yine aynı Başbakan Yardımcısı "Başbakan selâmlarını gönderdi, bir emirleri var mı, öğren dedi" derken hangi şifreli mesajı piyasaya sürmüştü?

Meclis kürsüsünden "Gülen'e çete derseniz haksızlık edersiniz" diyen şahıs Adalet Bakanı mıydı, yoksa kürsüye korsan çıkan kavaslardan biri miydi?

Kimisi çıktı, kandırılmayı cinlerle açıkladı, kimisi "Ahmaklık etmişiz" dedi… Hukuk devletinden bu 'cin' ve 'ahmak' nelerin şifresiymiş merak ediyor insan!.. Madem şifreler çözülecek, "Bu kutlu yolda, Hocaefendi'nin yeri başımızın üstüdür" mesajının ne anlama geldiğini de!..

***

Hazır söz şifrelerden açılmışken, bu şifreleri çözenlere ödüller versek… Meselâ Türkçe Olimpiyatları için devletin bastırdığı hatıra paralardan bol bol!.. Organizasyonu da Başbakanlık Tanıtma Fonu fonlasa yine eski günlerdeki gibi!..

Kazanana ödülü de "Sınav sorularının çalındığını söyleyenler şerefsizdir" diyen takdim etse, ödül töreninde en öne oturan devletlûlerin de alkıştan ellere çatlasa!..

  • Yorumlar 20
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları