Obama, Türkiye ve Ermenistan!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

ABD Başkanı Obama, kendisini Ermeni  “soykırım” iddialarına henüz ABD’de başkan seçilmeden önce angaje etmişti. Verdiği sözler ve yaptığı taahhütler yüzünden Ermeni Diasporasını ikna etmek zorunda olduğunu düşünüyor. Eğer “soykırım” kavramını kullanmazsa güvenirliliğini, kullanırsa da Türkiye’yi kaybetme tehlikesi vardır. Bu ikilemden ABD Başkanı, çıkış yolu olarak Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını ve Türk-Ermeni sınır kapısının açılmasını öngörüyor. Böylece  “soykırım”  konusunda  “görüşlerini değiştirmediğini”  söyleyen Obama, diasporaya dönüp, “Türkiye, Ermenistan’ı tanıyor ve sınırları açıyor”  biz de “soykırım”  kelimesini kullanarak bu ilişkileri zehirlemeyelim diyecek.
ABD Başkanının hesaba katmadığı, üstünde durmadığı ve aklına getirmediği husus Ermenistan’ın tutumudur. ABD Başkanı, Türkiye’ye yaptığı baskının onda birini Ermenistan’a yapmış olsa, belki sorunun çözümünde bir ilerleme kaydetmek mümkün olur. Orta Doğu’da İsrail’e, Kafkasya’da Ermenistan’a söz dahi söylemeyen ABD Başkanı, Türkiye’ye inanılmaz baskı yapmaktadır. Tutum adil değildir.


İnsanlığa karşı suç!
Türkiye ile Ermenistan arasındaki kapı açılması sorunu, Türkiye’nin tek yanlı taviz vermesi ya da kapı açmasıyla çözülecek bir sorun değildir. Sorun, Ermenistan’ın bölgede fiili işgalci konumunda olmasından kaynaklanmaktadır. Ermenistan, Hocalı’da katliam yapmıştır ve işgal ettiği topraklardan kaçan bir milyonu aşkın Azeri Türkü topraklarından uzakta, sürgün edildiği çadırlarda çile çekmektedir. Ermenistan’ın işgali yüzünden 1993 yılından bu yana Azerbaycan’da yaşanan insani felaket sona ermeden Türkiye’nin kapı açması, bırakın kardeşliği insanlığa karşı da işlenmiş bir suç olur.
Diğer yandan Ermenistan’ın, Dağlık Karabağ ve diğer Azerbaycan toprakları üzerindeki işgali kalkmadan Türkiye’nin kapıları açmasının işgale meşruiyet kazandırıcı bir davranış olarak algılanacağından kimse kuşku duymamalıdır.
Kuşkusuz Ermenistan ile Türkiye’nin sorunu yalnız Ermenistan’ın işgalciliği, saldırganlığından ibaret de değildir. Bugün Türkiye’nin, Ermenistan’ın bağımsızlığını ve sınırlarını tanımasına karşın Ermenistan, Türkiye’nin sınırlarını tanımamaktadır. Ermenistan, Türkiye’ye karşı  “soykırım”  konusunda inanılmaz bir iftira ve itham siyaseti yürütmektedir. Ağrı Dağı’nı kendi toprağı olarak görmekte ve Türkiye toprakları üzerinde hak iddia etmektedir. 

Türkiye ile Azerbaycan’ın arasını açmak!
ABD, Rusya ve AB’nin tam desteğine sahip olan Ermenistan’ın, bütün stratejisini, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri bozmak üzerine kurduğu açıktır. Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin bozulması, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı elini daha da güçlendirecektir. Böylece Ermenistan, işgal ettiği Dağlık Karabağ ve Azerbaycan toprakları konusunda daha katı ve dayatıcı olabilecektir. Buna karşı Azerbaycan’ın Ermenistan karşısında durumu, daha da zorlaşmış olacaktır. Ermenistan tarafının  “Tek millet iki devlet sloganının can çekişmeye başladığını”  söylemesi durumu özetler niteliktedir.
Türkiye’nin dış politikasını yönetenlerin titreyip kendilerine gelme zamanıdır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları