Obama'ya mektup

A+A-
Altemur KILIÇ

Geçen Pazar köşemde Dr. Cem Ryan’ın Türkiye’deki olaylar konusundaki analizine yer vermiştim. Bu ilginç analizin  3. bölümüne de yer vereceğim. Çünkü biz “içeride” bir karabasan içinde, adeta boğulmuşken, bir yabancının Türkiye’ye dışarıdan bakışı ilginç. Dr. Ryan’a “yabancı” dedim; aslında Ryan, dokuz yıldır Türkiye’de yaşayan bir “yabancı damat”... Türk vatandaşı olmuş ve adı Cem Ryan!
Cem -Jim- ABD’nin ünlü West Point Harp Akademisi çıkışlı! Sonra siyasal bilimler doktorası vermiş. İşte bizim Cem, ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’ya bir mektup yazmış ve  iki de kitap göndermiş! Obama, inşallah bu mektubu okumaya vakit bulur... Ryan, Obama’ya iyi dileklerini ve başarı temennilerini ifade ettikten sonra şöyle diyor:


Heyecan çok güzeldir...
“20 Ocak 2009’da göreve başlama ve and içme töreni, beni 48 yıl öncesine, 20 Ocak 1961’e, sizin doğmanızdan altı ay öncesine götürdü. O gün, Pennsylvania Bulvarında yapılan  resmi geçitte ben, West Point Akademisi tören kıtasında, yeni Cumhurbaşkanı J.F. Kennedy’nin önünden geçmiş, onu selamlamıştım. Bu, benim hayatımın doruk noktalarından biri  idi... O zaman, ne kadar gençtik; Genç Başkanımızla birlikte heyecanla, tehlikeli bir dünyayı karşılamaya hazırdık... Heyecan çok güzeldir, fakat aynı zamanda tehlikelidir de, Sayın Başkan! Gerçeklerle karşılaşmamız uzun sürmedi... Ben dokuz yıldır Türkiye’de, İstanbul’da yaşıyorum ve bunun için de sizi  bugün Türkiye’deki durum ve şartlar konusunda uyarmak isterim...  Mustafa Kemal Atatürk “Dünya bir denemeler alanıdır” demişti...
Bush’un Türkiye’yi bir Ilımlı İslam Cumhuriyeti haline getirmek siyaseti de bir “felaketler arenası” olmuştur ve olmaya devam etmektedir! Zamanlama  çok mühimdir ve bu hatayı düzeltmek zamanı çoktan gelmiştir...Ve bunun için de Türkiye hakkında daha çok bilgi sahibi olmanız gerekir... Türkiye’yi anlamanız için size iki kitap gönderiyorum. Biri, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1927’de, altı günde -36 saatte- okuduğu “Büyük Nutuk”, diğeri Andrew Mango’nun, Atatürk Biyografisi.
Mustafa Kemal’in bizzat kaleme aldığı “Büyük Nutuk” Türkiye’nin Kurtuluş Savaşını ve çağdaş Türkiye’nin kuruluşunun epik destanı. Mustafa Kemal bu destanında, Türkiye’nin varlığının sona erdiği sanılırken nasıl tekrar bağımsızlığına kavuştuğunu ve nasıl çağdaş, müspet bilime  dayalı, milli bir devlet kurulduğunu anlatır. Ve Atatürk.  sonunda, Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet eder!... Sayın Başkan, bu kitapları okumakla  Mustafa Kemal Atatürk’ün müthiş dehasını ve köktendincilik güçlerinin sihirli bir değnekle  kaybolmadığını anlayacaksınız...”

O, hiç dize gelmedi...
Ryan bunları yazdıktan sonra AB’nin,  “liboşların” ve yalaka medyanın durumunu, Atatürkçülerin tasfiyesi doğrultusunda yönlendirilmek istenen “Ergenekon davasını”, hatta Deniz Feneri davasının yolsuzluklarının ayrıntılarını anlatıyor ve diyor ki “Karanlık güçler, çağdaş demokratik Türkiye’yi dize getirmek istiyorlar, ama Atatürk hiç dize gelmemişti... Hatta çocukluğunda birdirbir oynarken bile...”
 Ryan, Başkan Obama’ya ABD’nin Türkiye’deki karanlık güçlere yardımcı olduğunu ve onları tahrik ettiğini de söylüyor! Ve diyor ki “Daha kötüsü, size bugünkü köktendinci hükümetin, halkın çoğunluğunu temsil ettiğini söyleyeceklerdir. Bu konuda yanılgınız, siz ve ABD için çok tehlikeli olacaktır!”
Bu çok ilginç mektubun İngilizce metninin tamamını Cem-Jim Ryan’ın sitesinde okuyabilirsiniz. “http//forreasonsunknown-cem.blogsspot.com”
Yalnız korkuyorum, bu yazdıklarından sonra Cem’i de içeri almasınlar!...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları