ODTÜ'deki yurt binasına mahkemeden durdurma

ODTÜ'deki yurt binasına mahkemeden durdurma
ODTÜ Mezunlar Derneği'nin, ODTÜ'de yapılmak istenen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunun yapımının iptali için açtığı davada Ankara 11'inci İdare Mahkemesi 13 Aralık 2019 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de 2019 mayıs ayında yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurduna karşı öğrenciler direnmiş ancak ağaç kesimine engel olamamıştı. Araziyi devretme yetkisine sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı ise araziyi KYK'ye devretmeyeceğini açıklamış, bu gelişmenin ardından Çankaya Belediyesi ekipleri inşaatı durdurmuştu.

T24’ün haberine göre, bu gelişmelerin ardından ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın açtığı davada Ankara 11’nci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme tarafından verilen kararda, “Kamu hizmeti olarak kanunla kendisine verilen öğrenci yurdu yapılması işinin gerçekleştirilmesinin kararlaştırılması karşısında, taraflar arasında imzalanan protokolün idari sözleşme niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Kararda, yurdun yapılacağı parsellerin bulunduğu taşınmazlar üzerinde 1984 yılında ODTÜ Geliştirme Vakfı Iehine intifa (yararlanma) hakkı kurulduğu belirtildi. İntifa hakkının tapuya şerh edildiği ve halen devam ettiği, adı geçen vakfın kullanım ve yararlanma hakkı bulunan taşınmazlar üzerinde intifa hakkı sahibi tarafından, bu hakkın kullanımının Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne devrine ilişkin herhangi bir devir sözleşmesinin bulunmadığına dikkat çekildi.

YAVAŞ ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ODTÜ'de polis müdahalesi ve ağaç kesiminin ardından ODTÜ yönetimiyle görüşüp ruhsatsız alana karşı harekete geçmişti. Yavaş, ODTÜ yönetimine ağaçlara kıyılmaması karşılığında yurt yapımını üstlenmeyi teklif etmişti.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş