OECD, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

OECD, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü
OECD, yaptığı açıklamada Türkiye için büyüme tahminlerini düşürdüğünü belirtti. Açıklamada 2018 yılı için büyüme tahmini yüzde 5,1’den 3,2’ye, 2019 yılı için ise yüzde 4,9’dan 0,5’e düşürüldüğü bildirildi.

OECD, Türkiye'nin 2018 ve 2019 yılları için büyüme tahminlerini düşürdü.

Kuruluş, 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 5.1'den yüzde 3.2'ye, 2019 yılı için ise yüzde 4.9'dan yüzde 0.5'e çekti.

OECD'nin  raporunda, Türk Lirası'ndaki baskı ile banka ve şirketlerin yüksek borçları yüzünden Türkiye'nin büyüme hedeflerinin çok ciddi bir şekilde zayıfladığı yorumu yapılırken, "yüksek enflasyon ile artan faizlerin güven ortamına yapacağı etkiye ve bunun da tüketimin ve yatırımların azalmasına yol açacağı" uyarısında bulunuldu.

TÜRKİYE VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERLE İLGİLİ ENDİŞELER

Raporda, Türk Lirası'ndaki baskı ile banka ve şirketlerin yüksek borçları yüzünden Türkiye’nin büyüme hedeflerinin çok ciddi bir şekilde zayıfladığı yorumu yapılırken, “yüksek enflasyon ile artan faizlerin güven ortamına yapacağı etkiye ve bunun da tüketimin ve yatırımların azalmasına yol açacağı” uyarısında bulunuldu.

OECD, ekonomik politikalarda güven ortamının tesis edilememesinin, büyüme hızı için risk teşkil ettiği, yüksek borçların da sonuç olarak iç mali istikrarda gerginliği artıracağı öngörüsünde bulundu.

Raporda, ABD’deki faiz oranının artması ve doların değeriyle ilgili değişikliklerin gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini zora soktuğu yorumu yapıldı.

İlgili Haberler
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye için büyüme tahminini düşürdüÖztrak: "6 sene bile geçse krizden çıkamazlar"Yeni Ekonomik Program açıklandı
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş