Okul müdüründen öğretmenlere skandal sözler

Okul müdüründen öğretmenlere skandal sözler
Şırnak'ta Silopi Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürünün aday öğretmenlere verdiği talimatta tepki çeken ifadeler yer aldı. Söz konusu talimatlarda, "Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde garantisi yoktur” denildi.

Şırnak Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürünün aday öğretmenlere gönderdiği talimatnamede skandal ifadelerin olduğu ortaya çıktı. Söz konusu yazıda öğretmenleri aşağılayan ifadeler bulunuyor. Öğretmenler köle gibi gören ifadelerin yer aldığı metin, sosyal medyada gündem oldu.

Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü, aday öğretmenlere verdiği talimatlarda, öğretmenleri köle gibi gören ifadelere yer verdi. Talimatlarda, müdür ya da müdür yardımcılarının verdiği talimatların sorgusuz ve eksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerektiği belirtilerek, “Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde garantisi yoktur” denildi.

Söz konusu talimatlarda şu ifadelere yer verildi:

"1. Resmiyette rica etmek bir emirdir. İtiraz edilmeden eksiksiz yerine getirilmelidir.

2. Müdür yardımcıları ve ya müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. İdarecilere güven duyulacak. Verilen görevlerde bahane sunulması ve ya sorgulanması durumunda öğretmen hak ettiği davranışı görecektir.

3. İdarecilerle konuşmalarda üsluba dikkat edilecek. Haddi aşıcı cümleler kullanılmayacak.

4. Sıkıntı çıkaran öğretmen hakkında prosedür ne ise gerekli işlemler uygulanacak.

5. Müdür yardımcılarının verdiği görevler müdür beyin talimatıdır. Onlara karşı çıkılması müdür beye karşı çıkmak olarak algılanacaktır ve gerekli işlemler yapılacaktır.

6. Memur değil öğretmen olduğumuz unutulmayacak. Eğitim kurumuna herkes sahip çıkacak ve daha iyi olması için herkes fedakârlık yapacak.

7. Şu anda öğretmenlik için kontrol sürecindesiniz. Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. Davranışlar ona göre olacak.

8. Amire selam vermek yükümlülüktür. Kasten verilmediği taktirde cezası vardır. Müdür bey uyardı diye küsmek, kızmak veya trip atmak ergenlik göstergesidir ve bir öğretmene uygun davranışlar değildir. Aynı zamanda meslektaşlarıyla selamlaşmak insanlık görevidir.

9. Yönetmelikler okunup öğrenilecek. İdarenin verdiği görevlerde kanuna aykırı bır durum yoktur. Bu konuda idareye güven duyulacak.

10. Danışman öğretmenler aday öğretmenlerini kontrol edecek. Aday öğretmen her türlü soruyu danışmanına soracak. Danışmanın verdiği görevleri müdür beyin verdiği unutulmayacak. Her türlü işler aday öğretmenlere yaptırılabilecek.

11. Aday öğretmenlerin notları kontrol altında verileceğinden fazladan hiçbir hocaya not verilmeyecektir.

12. Danışman öğretmen adayın derslerine girecek ve buna itiraz edilmeyecektir.

13. Okul ortamında biz bir aileyiz. Ailenin içinde gibi davranılmazsa öğretmen ailenin içinden çıkartılabilir.

14. Aday öğretmenler her hafta idarecilerimize yapabilecekleri işler olup olmadığını soracaklar. Bu konu takip edilecek.

15. Yapılan toplantılarda herkes not alacak. Sadece dinleyip gidilmeyecek.

16. Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek.

17. Öğretmenlik derse girip çıkmak değildir. Görev bilincinin farkına varılsın.

18. Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde garantisi yoktur”

ekkcievxsaa39yy.jpg

İSMAİL KONCUK: “TAM BİR REZALET”

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, söz konusu yazıya sert tepki gösterdi. Müdürün öğretmenlere ifadelerin tam bir rezalet olduğunu belirten Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Türk Eğitim Sen, Şırnak Silopi Kız Anadolu İHL Okul müdürünün sözleşmeli öğretmenleri aşağılayan bir talimat yayınladığını iddia etti ki, aynen katılıyorum. Aşağıdaki talimatlar, mahiyetinde çalışanları köle gibi gören bir anlayışla kaleme alınmış. Baştan sona, tam bir rezalet.

Böylesi talimatların, nasıl bir üslupla yazılacağını dahi bilmeyen, kendini öğretmenlerin sahibi zanneden, bu tür sözde idareciler, bir dakika dahi bu görevde tutulmamalıdır. MEB bu haberi bir soruşturma konusu olarak görmeli ve derhal gereğini yapmalıdır.”

koncuk1-004.jpgkoncuk2.jpg

  • Yorumlar 29
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş