Olacaksa zampara olsun!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Valla tercih meselesidir, bütün iş
ahaliye kalmış!..
Malzeme bu!..
Bakacaksın seçeceksin!..
Diyeceksin ki, “benimkisi dini bütün talancı olsun!..” gideceksin ona yazılacaksın!..
Ya da, “yok aga, mala dokunmasın da zampara olsun!..” vereceksin!..
Başa getireceksin..
Aslında sonuçta, her iki halde de öpülecektir vatandaş!..
Ama öpülmenin tadını çıkarmış olacaktır!..
Şöyle bir sağlamasını yapalım..
Birinci şık tarafından mı “öpülmenin” maliyeti ağırdır!?..
Yoksam, “ikinci şık” tarafından mı?!
Şöyle denebilir...
“İlkinden sonra, elde kömür torbası, erzak çuvalı filan da kalıyor!.. İkinciden elde kalan ne olacak!! Hem birinciye verirsek, hiç olmazsa başı secdeye gelene vermiş oluruz!..”
Ya da şöyle..
“Ulan bu abidikler, inananlar dümeniyle  bizi felç ediyorlar!.. İki çuval kömüre gidiyoruz, ama malı deve yüküyle götüren onlar!.. Yakında, bastığımız toprak değil, çocuklarımızı gömdüğümüz şehit mezarlıkları bile elin gavuruna satılacak!.. Biz gene zamparayı seçelim, hiç olmazsa namuslu adam!!”
Bu hesaplar doğru mudur?!
Eğrisini doğrusunu aziz milletimiz bilir!.
Çünkü öpülecek olan odur..
Namuslu zamparaya mı, dini bütün talancıya mı?!
Ey ahali!..
Bu aziz vatan, fotoğrafta görüldüğü gibi ahalisi için bir açık hava tutukevi gibidir!.. Bir “içerdekiler” vardır bir de içerdekileri “üvendire” ile idare eden “tepedeki” krema takımı.. Kremadakiler, ticaretin ve siyasetin kralları olarak “içerdekileri” dürtükleye dürtükleye şekillendirirler.. Üzerine üstelik, “içerdekileri” muayyen zamanlarda sandığa götürürler ve bu sandıklardan “kendilerini” çıkartır bu tepedekiler.. Bu konuda müthiş abra kadabra maharetleri vardır.. “İçerdeki” garipler de her sandık sonrası “biz seçtik” diye sevinir ya da üzülürler!..
Bu şimdi ortaya çıkan durum, işte bu çerçevede bir tezgahın sonucudur...
Şimdi, “zampara” şahsiyet kendi bünyesinde teraziye çıkmaya hazırlanıyordu.. Oturduğu “Kaptan köşkü” üzerinde kendi içinde ve dışında bir takım gözlerin olduğu biliniyor.. Birdenbire acaip bir volümle taklaya getirilmesi bundan olabilir..
Valla hadisenin çok da gırgır tarafları mevcut!.. Matbuatın bir kısmı (Çoğu da sosyal demokrat geçinenler arasında) bir namus erbabı kesildiler ki, insanın gözleri yaşarıyor!.. Zamparalığı piyastos olduğu için “lideri” derhal istifaya çağırıyorlar.. İstifa edince ne olacak??! Hangi “Asiye” kurtulacak.. Siyasetin sanki tek eksiği, siyaset erbabının uçkur düşkünlüğü mü?!
Kaldı ki, bu “istifa” davetiyesi çıkaran namus erbabı matbuat mensubu arasında öyleleri var ki.!?
İçine yuvalandıkları “Towers”lerde işe yeni başlamış umut arayan stajyer kızları kapı arkasında sıkıştırmaları ile ünlüdürler.. Ne yazarlar, haber sunucuları, genel yayın müdürleri v.s’ler vardır, iştigal alanları tam bir porno romandır!,..
Akıl öğretenler bunlardır!..
Memlekette zamparalık hoş zenaattir... Siyasette yaygındır.
Geçenlerde tv’de bir araştırmacı yazar, “Ankara’da 21 adet islami kesime uygun zamparalık oteli tesis edildiğini de” anlatıyordu!.
Ne diyelim, “saatler olsun” ey ahali!..

Yazarın Diğer Yazıları