Olmadı paşam!

A+A-
Altemur KILIÇ

Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı’nın efsanevi komutanı, döneminde gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlardan dolayı adeta efsane olan ve benim de saygı duyduğum Tümgeneral Osman Pamukoğlu, ülkenin 59. siyası partisini kurdu!
Bu tasavvurundan haberdar olunca, sevinmiştim böyle kahraman bir general siyasete yeni bir hava getirir diye! İlk konuşmalarını ve hele her nedense, Vakit gazetesindeki  röportajı okuyunca, hayal kırıklığına uğradım. Pamukoğlu Paşa siyasette yürüyüşüne, yanlış adımla, sol ayağıyla başladı ve maalesef, bazılarının “Askerler siyasetten ne anlarlar, ama siyasete karışırlar”  sözlerini haklı çıkarmış oldu.

Efsane
Ben, kitabını okuyamadım, ama onunla aynı zamanda bölgede hizmet eden komutanlar anlattıklarını fazla abartmalı ve hep  “ben” le dolu olduğunu söylüyorlar!
Gerçi, siyasette de askerliğin bazı kuralları geçerlidir; mesela, en büyük hata yığınakta yapılır ve  “düşmanların” oyununa gelinir! Pamukoğlu Paşa da yığınakta hatayı, ilk açıklamaları Vakit gazetesi gibi bir gazeteye röportaj vermekle yaptı... Ve birilerinin oyununa geliyor!
 Paşa, yakışıklı, genç ve karizmatik olabilir, ama hitabeti zayıf. Kafasının karışık olduğunu söylemek istemem, ama söyledikleri vazıh değil, karışık pek etki yapmıyor. Parti kurmak kolay değildir. Bundan önce kurulan partilerin hiçbiri başarılı olamadı, kuranlar siyasetin içinden geldikleri halde...

Başarı şansı
Ahmet Hakan soruyor,  “Osman Pamukoğlu başarabilir mi?”  diye.  “PKK’ya kök söktüren kahraman Paşa”  imajı, siyasette Osman Paşa’yı bir yerlere getirebilir mi? Getirebilirdi, ama bu  “yığınaktan” sonra  “hayır” !
Bilmiyorum paşanın bu teşebbüsünün arkasında kimler var? Yakın danışmanları kim? İlk röportajı Vakit’e verdiğine göre gericiler mi? Bazı liboş aydınlar mı? Yoksa onlara da hoş görünmek mi istedi? İhtimaller, kondurmak istemediğim şüpheler, çok!
Göreceksiniz; paşanın sözleri Vakit’i memnun ettiğinden fazla liboşları memnun edecek. Paşa bir süre için onların sevgilisi olacak ve sözlerini köşelerine taşıyacaklar! Sadece bu, paşanın yanlış yolda olduğunu göstermez mi?
Paşa “onları kullanırım”  diyorsa, bu da baştan yanlış, tümü, “onu” kullanırlar!
Tabii, kahraman paşaya benim gibi umut bağlayanlar çoktu... Eminim, çoğu emekli askerler de! Halktan büyük maddi ve manevi destek gördüğünü söylüyor... Ancak yanılmıyorsam, konuşmalarıyla bu desteğin çoğunu, şimdiden kaybetti... Ordu ve orgeneralleri ziyaret hakkında söyledikleriyle, askerleri de kaybetti! Ordudaki geleneksel dayanışma pahasına!
Evet, merak ediyorum paşanın yakın danışmanları, destekçileri kimler ve Pamukoğlu, şu sırada kime hizmet ediyor? Hangi partiyle rekabet etmek istiyor? Hele, kişisel bazı sebeplerden dolayı TSK’ya bir kırgınlığı mı var? 
Sevgili paşam, herhalde bu “uzun”  yürüyüşe yanlış adımlarla başladınız; bu  “yürüyüş”  çok kısa olabilir!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları