Önergeyi veren AKP'liden açıklama

Önergeyi veren AKP'liden açıklama
Cinsel istismar önergesini veren AK Partili Ramazan Can'dan yeni bir açıklama geldi. Can, ''Muhalefetle görüşeceğiz, gerekirse düzeltme yapılabilir'' dedi.

TBMM'ye cinsel istismar önergesini getiren 6 AKP'li milletvekilinden birisi olan Ramazan Can, istismar düzenlemesi için muhalefetle görüşeceklerini söylerken "Gerekirse düzeltme yapılabilir" dedi. Can, verdikleri önergenin doğru olduğunu da savundu.

AKP’li Mustafa Elitaş da "Cinsel istismar önerimizin doğru olduğunu savunuyoruz. Amacımız mağduriyet yaratmak değil. Muhalefetin değişiklik önerisi varsa bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

3 gün geçti, muhalefet aranmadı

Öte yandan çocuklara cinsel istismarda bulunan kişinin, evlilik koşuluyla cezasının kaldırılmasını düzenleyen önergenin kamuoyundan büyük tepki görmesi sonrasında Başbakan Binali Yıldırım, 'muhalefetle görüşün, gerekli düzeltmeyi yapın' talimatı vermişti. Cuma günü verilen bu talimata karşın aradan geçen üç günde ne CHP ne de MHP arandı. 

CHP: AYM’ye göndereceğiz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  "Şu saate kadar bizimle temasa geçen olmadı.  Aile Bakanı karabatak gibi kafayı gömdü, olay Adalet Bakanı üzerinden gidiyor. Başbakanın talimatına rağmen bizi kimse aramadı, randevu istemedi" dedi.

Özel,  söz konusu düzenlemenin Anayasa'ya açıkça aykırı olduğunu belirtti.  Düzenlemenin yeniden ele alınması için Meclis Komisyonu'na getirilerek, tüm sosyal tarafların, kadın ve çocuk derneklerinin, çocuk istismarıyla ilgilenen bilim insanlarının çağrılarak bilimsel ve toplum vicdanına uygun bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. CHP olarak düzenlemenin geçmemesi için içtüzük ve kanunların verdiği her türlü hakkı kullanacaklarını vurgulayan Özel, "Engellemek için elimizden geleni yapacağız, yine de geçirirlerse Anayasa Mahkemesine göndereceğiz" dedi.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş