Onlarca ürüne yağmur gibi ek vergi: Yapışkan banta bile

Onlarca ürüne yağmur gibi ek vergi: Yapışkan banta bile
Altın, mücevher, buzdolabı, çamaşır makinesi, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlara dahil çok sayıda ürüne yüzde 30'a kadar ek vergi getirildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre onlarca üründe ek vergi düzenlemesine gidildi.

Altından, mücevherata, buzdolabından, yapışkan bantlara kadar çok sayıda ürüne yüzde 30 ek gümrük vergisi getirildi. Bu kapsamda binlerce üründe yeni zamların gündeme geleceği belirtildi.

Vergi duyurusunda, "Dünya genelinde yaşanılan KOVID-19 hastalığı tüm ülkelerin ekonomilerini ve dış ticaretlerini olumsuz şekilde etkilemektedir" ifadeleri kullanıldı. 

İşte ek vergi getirilen ürünler;

Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş