Onur Öymen haklıdır...

A+A-
Behiç KILIÇ

Saldıranlara bakın!..
PKK çetesinin meydana dökülmüş, medyaya, üniversitelere yerleşmiş askerleri, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin düşmanı yobazlar, namusunu Batı’ya satmış alçaklar...
Atatürk düşmanları!..
Maksat Onur Öymen’e saldırmanın da ötesinde, bu alçaklar koalisyonu Atatürk’ü yargılıyorlar!..
Vay efendim “Dersim’de katliam olmuş da...”
Neden Dersim olayları olmuş, kim sebep olmuş!..
Bugün PKK çetesi ne yapmışsa, o gün de Dersim’de bazı Kürtçü çeteler aynı yolu denemişler...
Kurtuluş Savaşı sonrası Türkiye Cumhuriyeti kuruluyor, Tunceli ve havalisine yerleşik dört beş derebeyi aşiretbaşı, krallıkları elden gidecek diye kuduruyor!.. O güne kadar Osmanlı’da bağımsız beylik olarak vaziyeti idare etmişler, cahil tebanın sırtında zenginleşip azmanlaşmışlar... Cumhuriyetten de aşiret beyliklerinin devamını istiyorlar!.. Öyle ayrıcalık olabilir mi?!.
Seyit Rıza adlı eşkıya başı, ötekileri de peşine takıp ayaklanıyor.. Askeri kışlaları basıyor, askerleri kışlalarında tepeden tırnağa katlediyor...
Bölge Asayiş Komutanı Abdullah Paşa, bu eşkıya sürüsü ile baş edemeyince, Ankara müdahale ediyor... Seyit Rıza ve eşkıyası söz dinlemiyor, dahası yaptığı katliamlar onu şımartıp cesaretlendirmiş.
Belasını buluyor...
Ama o belasını bulurken de, istenmeyecek kadar çok ölüme sebep oluyor, cahil halkı peşinden sürüklüyor..
Özetle olay bu..
Bu olayın bir “devlet-mezhep çatışması” tarafı yoktur..
Dersim isyanı, tıpkı bugün PKK’nın yaptığı gibi bir Kürtçülük-aşiret derebeyliği olayıdır...
Bugün, işi Atatürk’ten hesap sormaya kadar vardıranların cüreti nereden geliyor bellidir!.. 10 Kasım’dan bu yana çıktıkları her kürsüde, Atatürkçülüğü, ilericiliği kimselere bırakmayanların, Onur Öymen üzerinden Atatürk’e saldırıları “büyük bir keyifle izlemeleri”, o malum alçakların cüretlerinin kaynağını size gösterebilir...
Oysa Onur Öymen son derece haklı sözler söylemiştir. Ne demişti kürsüden hatırlayalım;
“Atatürk Şeyh Sait’le müzakere mi etti? Dersim isyanını yapanlarla müzakere mi etti? Onların sözcüleriyle, temsilcileriyle masaya mı oturdu? Bunların hiçbirini yapmadı arkadaşlar...”
Neresi yanlış bu sözlerin!?.
Türkiye’nin getirildiği noktaya bakın. Cumhuriyeti kuranlardan, bu uğurda kanlarını dökenlerden, 2009 yılında o zaman başları ezilenlerin torunlarına hesap sorduruluyor!!.
Onur Öymen’in şu sözlerini de hatırlayın; “Değerli arkadaşlarım” Analar ağlamasın “ diyorlar. Maalesef, bu ülkenin anaları çok ağladı. Çanakkale Savaşı’nda 200 bin şehidimiz var. Hepsinin anası ağladı. Bir kişi çıkıp da “Analar ağlamasın. Biz bu savaştan vazgeçelim” demedi. Kurtuluş Savaşı’nda analar ağlamadı mı? Kimse çıkıp da ” Analar ağlamasın. Biz şu Yunanlarla anlaşalım “ dedi mi? Şeyh Sait isyanında analar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı? Bir tek kişi Türkiye’de çıkıp da ” Analar ağlamasın diye, bu mücadeleyi durduralım “ dedi mi? İlk siz diyorsunuz. Niçin? Çünkü, terörle mücadele cesaretiniz yok. Sizden önceki bütün hükûmetlerin gösterdiği cesareti siz gösteremiyorsunuz...”
Bu saldırıya  “Zeytinyağı gibi üste çıkmak!!”  denir..
Maksat Onur beyler konuşmasın.. Bu durumda İnönü’nün o malum sözü hatırlanmalıdır...

Yazarın Diğer Yazıları