Operasyon, açılım ve ekonomi!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Diplomasızı bir yana diplomalı işsizlik ülkede tavan üstüne tavan yapıyor. İnsanlar evlerine ekmek götürmekte zorlanıyor. Ekonomi zora girdi, yatırımların durumu vahim. TEKEL işçileri, eczacılar, öğretmenler, doktorlar, sendikalar her kesim uygulanan ekonomik politikadan rahatsız. İflaslar, protestolu senetler ve hacizler arttıkça artıyor. “Sıfır sorunlu” dış politika stratejisi de “soykırım” tasarılarının bir biri ardı sıra kabul edilmesiyle iflas etti.
Siz olsanız halka işlerin iyi gittiğini, kendi dertlerini unutmaları gerektiğini sağlayacak ne yapardınız? Bu soruya “bugün iktidar ne yapıyorsa onu yapardım” derseniz doğru cevap vermiş olursnuz.
İktidar ne yapıyor?
Diktatör Franko’ya sormuşlar: “Yahu ülkenin yapısı bozuk! Ekonomisi kötü, halk perişan!...Herkes Adaletsizlikten yakınıyor. Ama, hiç isyan yok!... Bunu nasıl sağlıyorsunuz?” İspanyol diktatör, “Halkı 3 F ile meşgul ediyor, yüz bin kişilik beşiklerde de uyutuyorum”  demiş. Franko’nun 3 F dediği Faşing, Futbol ve Fiesta...Diktatör Franko’nun “yüz binlik beşik” olarak nitelendirdiği yerler de “stadyum” lardı.
  Alın size açılım!
Adam işsiz, işe ihtiyacı var. Çoluk çocuk evde ekmek bekliyor. İşsizlik yüzünden ailevi sorunlar yaşıyor. Adama “açılım yapıyoruz. Bizi anlayın” deniliyor. Öyle ki açılım her alanda rahatsızlığını dile getiren her kesime yapılıyor. Birkaç gün önce Başbakan, Türkiye’nin her yanındaki Romanları İstanbul’a getirterek “Roman Açılımı” yaptı. Romanlar Başbakan’dan iş, ekmek ve barınak istediler. Başbakan onlara “açılım” yaptığını açıkladı, ardından da düşük taksitlerle “ev”  umudu vaadi yaptı. Adam ekmek diyor, iktidar açılım diye tutturuyor. Türkiye açılım panayırına dönmüş durumdadır. Şu açılım çeşitlerine bir bakınız: Kürt Açılımı, Demokratik açılım, alevi açılımı, hayat kadını açılımı, Roman açılımı, çarşaf açılımı.... Bitmedi Devlet Bakanı Kavaf’ın sözlerinin ardından bir de  “eşcinsel açılımından” söz edilir oldu. İçinde hiçbir şey olmayınca mağduriyet yaşadığına inanılan kesimler açılım üstüne açılım vaatleriyle sakinleştiriliyor. Kim ölmüş vaat etmekten, yanıltmaktan ya da açılımdan.
 İkna yöntemi olarak operasyon!
İktidar, Franko rejiminden farklı olarak bir kısım insanları “açılımlarla” diğer bir kısım insanları da “operasyonlarla” ikna ediyor. İktidar sözüm ona darbecilere, cuntacılara, demokrasi düşmanlarına (!) operasyon üstüne operasyon yapıyor. Emeklisi, muvazzafı demeden komutanları, yargı mensubu demeden savcıları gözaltına alıyor. Kamyon dolusu el bombaları, vahim ve şok iddialar olarak gündeme sokuluyor. İktidar yetkilileri  “dokunulmazlara dokunmak”la övünüyor. Muhalifler nefesini tutmuş başına gelecekleri düşünüyor. Böylece muhalefet demokratik bir şekilde terbiye edilmiş oluyor. Sindirilmiş, korkutulmuş ve tedirgin edilmiş insanlar güçlü muhalefet yapamıyor. Operasyonları iktidar, sivri ve sert muhalefeti ikna etmek için kullanıyor. Böylece açılım ve operasyon demokratik süreç adını alıyor. Süreciniz bol olsun!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları