Ordunun yıpratılmasını istemezmiş

A+A-
Afet ILGAZ

Kulaklarıma inanamadım. Gerçi artık inanmak lazım. Başbakan çifte kavrulmuş hesabı, hem iktidar, hem muhalefet gibi konuşmakta çok mesafeler kaydediyor ama, insan gene de şaşırıyor.
Ömrü boyunca kendisi ve etrafındaki kalabalıklar  “Askeri vesayet” deyip durdular, orduyu yıpratacak akıl almaz tutuklamalar yaptılar ama, onlar alıştı, biz alışamıyoruz.

***


Bu kadar da değil. Bu sefer, “İslamcılar da Ergenekoncu(!) mu oldu” dedirtecek yazılar yazılmaya başlandı.
Ben iki gazete okuyorum. Yeniçağ ve Aydınlık. Bunların medya sayfalarını okumakla da bütün gazeteleri okumuş gibi oluyorum.
  Yeniçağ’ın medya sayfasında, çarşamba günü, sayfanın neredeyse tamamı bu yeni “Ergenekonculara” ayrılmıştı. Ergenekon lafına kimsenin güceneceğini sanmıyorum. Türk kavminin dar boğazdan çıkış öyküsüdür o. Ama devr-i AKP’de Ergenekon, Ergenekonculuk adıyla, muhalefet eden herkese, üstelik kötü bir damga gibi anlamlandırıldı ve yüklendi. Şimdi Başbakanın gazetesinde, ona ve iktidarına sert yazılar döşenmişler. Üstelik pek de yabana atılmayacak yazılar.

***

Bu yazarlardan birinin, Akif Emre’nin yazısından:
“İktidarda sırf kendileri oldukları için kalmak düşüncesi, adaletin, merhametin, ahlakın önüne geçiyorsa, iktidar gerçekten çürütücü doza erişmiş demektir.”
Biz ne diyorduk şimdiye kadar!
Bir cümle de Bayramoğlu’ndan:
“İlk dönemde haklı bir zeminden, mağduriyetten hareket eden siyasi iktidar, ikinci döneminde hakim bir konuma yükseldi ve “hak” çizgisinin adım adım ötesine geçmeye başladı.”
Biz ne diyorduk hem de şimdi değil, epeydir!

 

Libya’daki ABD elçisi
libya’daki  ABD elçisi roketatarla öldürüldü. Dışişleri Bakanı Hillary’nin, bu ölümün ardından gargara eder gibi konuşup Amerikancasıyla yaptığı hamaset dolu konuşmayı izlerken hayret içinde kaldım. ABD’nin Libya’yı, Libyalıların da ABD’yi ne kadar sevdiğini anlatıp duruyordu. Onlar Libya’ya  “özgürlük”  götürmüşler. Vaktiyle Irak’a da götürmüşlerdi, şimdi Suriye’ye götürmeye çalışıyorlar. Bunu da bizim desteğimizle yapıyorlar. Irak’ta özgürlükten olacak, hala kan gövdeyi götürüyor. Iraklılar bunu çoktan anlamış bulunuyorlar çünkü onlar işgal ettikleri ülkelere özgürlük götürmüş oluyorlar(!)

Yazarın Diğer Yazıları