Orduya karşı asimetrik savaş!

A+A-
Altemur KILIÇ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un merakla beklenen konuşmasını dikkatle izledim... Önce şunu söyleyim; Başbuğun  “sabır ölçüsüne”  hayranım... Öfkesine bazı siyasetçilerden fazla hakim oluyor...Vurgulamaları ve bazı konuların altını, özen ve kuvvetle çizmesi öfkesinden de anlamlı! Önemli... “Belge’nin (Başbuğ bu sözde eylem planına, “kâğıt parçası “ diyor) Genelkurmay Karargâhında hazırlanmadığına Genelkurmay Askeri Başsavcısı kararını vermiştir... Bu ” kâğıdın “ nerede, kimler tarafından hazırlandığını bulmak sivil savcıların görevidir” diyor! Hükümeti işaret ediyor. Ama İktidarla tartışmaya girmekten özenle ve anlamlı bir üslupla -şimdilik- kaçınıyor! Fakat Başbuğ aynı zamanda, bu  “kâğıt parçasının”  kimler tarafından hazırlanıp  “servis”  edildiğini de soruyor. Eğer sivil savcılardan bu konularda yeni, somut bulgular gelirse, askeri yargının da yeniden tahkikat açacağı sözünü veriyor! Tekrar araştıracağını söyledi... Yani, artık top İktidarda ve sivil savcılarda! Ancak Başbuğ’un, Erdoğan’ın örtülü iddia ve imalarına karşı, şu sırada Hükümetle bir tartışmaya girmek istemediği de belli  “sabrının”  kanıtı! Ancak, bence, bu tartışma artık kaçınılmaz oldu! Hele, gerçekler ortaya çıkar, çıkarılması önlenmezse, Genelkurmayın  “örtbas” etmesi söz konusu değil... Tabii, başkaları  “örtbas”  etmezler veya başka istikametlere çekmezlerse!
Örtbas etmek “töhmeti”, bundan sonra, onlara raci!
Başbuğ hatırlattı; Askeri Başsavcının kararının çıktığı açıklandıktan, ama içeriği daha belli olmadan, o yazarlar, hemen peşin hükümlerini vermişler, “Kararı mahkûm”  etmişlerdi. Şimdi de eminim  Başbuğ’un konuşması hakkında peşin hükümlerini vermişlerdir, bunları pervasıca, ahlaksızca yazacaklar, söyleyeceklerdir! Asimetrik savaşın gereği de bu!

Üç mesaj
Başbuğ’un üç önemli mesajı vardı: “Belge”, belge değil bir ’kâğıt parçasıdır’... TSK’dan elinizi çekin. (Bana göre; siz,  Ordu üzerinde vesayet kurmaya kalkışmayın!) Ve en önemli tespiti; “TSK’ya karşı asimetrik örgütsel bir savaş” yürütülmekte! Bu asimetrik savaşı kimin açtığı, kimlerin, içeriden ve dışarıdan desteklediği “malûm” dan malum! Arif olanlar çoktan anladılar!
Başbuğ’un konuşması hakkında daha fazla analizler yapmayı isterdim, ama yazımı gazetenin baskı hatlarına yetiştirmem gerekiyor. Ancak son bir noktayı belirteyim; eski darbecileri yargılamalı, yeni darbeler yapılmasını, Anayasanın 15. maddesini kaldırarak “caydırtmak” polemiği de “asimetrik savaşa” Ordunun yıpratılmasına, etkisiz hale getirilmesine hizmet eder. Ve TSK’nın “T.C.’yi korumak ve irtica ile mücadele etmek” yasal görevidir “
Şu bağlamda, ülkemizin kırılgan bünyesinde; derin yaranın irinleri ortaya saçılırken, eski yaraları deşmenin, kanatmanın ne anlamı var, ne maksatları var?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları