Orman yangınlarında korkutan şüphe

Orman yangınlarında korkutan şüphe
Türkiye'de son zamanlarda artan yangınlarla ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Orman yangınlarıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Türkiye Ormancılar Derneği, yangınların Yunanistan'daki yangınla benzerlik gösterdiğini ifade etti.

Türkiye Ormancılar Derneği'nden yapılan açıklamada "İmar affının özellikle yerleşim alanlarına yakın orman sahalarını tehdit ettiğine yönelik kaygılarımız artıyor. İstanbul’da orman alanlarına inşaatlar yapıldığı ve bazı muhtarlar tarafından bu inşaatlara yapı kayıt belgesi verildiğine dönük bilgiler Derneğimize ulaşmıştır" diye belirtildi.

Açıklamada, orman yakmanın bir suç olduğu ve hiçbir şekilde af kapsamında olmadığının da altı çizildi.

TOD tarafından, "İmar affı orman yangınlarını tetikliyor mu" başlıklı açıklama şu şekilde:

Son bir ay içerisinde Muğla ve Mudanya’da meydana gelen orman yangınları, yerleşim yerlerine yakınlıkları ve turizm alanlarında ortaya çıkması nedeniyle Yunanistan’daki büyük yangınla benzerlikler göstermektedir.

Yine benzer şekilde yetkililer yangınların şüpheli olduğunu açıklamışlardır. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, aynı olayı 2015 yılında da yaşadıklarını ve rant için yangın çıkartıldığını belirtmiştir.

Türkiye Ormancılar Derneği olarak, imar affının özellikle yerleşim alanlarına yakın orman sahalarını tehdit ettiğine yönelik kaygılarımız artıyor. İstanbul’da orman alanlarına inşaatlar yapıldığı ve bazı muhtarlar tarafından bu inşaatlara yapı kayıt belgesi verildiğine dönük bilgiler Derneğimize ulaşmıştır. Türkiye Ormancılar Derneği Genel Merkezi ve İstanbul Şubesi, konuya ilişkin bilgi ve belgelerin tamamlanmasını müteakip gerekli girişimlerde bulunacaktır.

Şimdiden ilan ediyoruz;

Orman yakmak Anayasal bir suçtur ve hiçbir şekilde af kapsamında değildir.

Ayrıca Türkiye Ormancılar Derneği, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmaya her türlü desteği vermeye hazırdır."

İlgili Haberler
Bursa ve Antalya'da orman yangınıYangın faciasında ölü sayısı 88’e yükseldi
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş