Örnek bir amiral Özden Bey!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Malumunuz ikisi paşa biri kaptanı derya üç mütekait orgeneral, Savcı Zekeriya Öz’ün huzurundaydılar.. Akşam Gazetesinin haberine göre,  “3 komutana iddiaya göre, Şener Eruygur’un hazırladığı öne sürülen ’Eldiven’adlı darbe planı soruldu. Yine iddiaya göre komutanlar, ’Böyle bir plan hazırlandığı doğrudur. Eruygur bunları slaytlarla anlattı. Ama bunu kabul etmedik. Eğer bu planı kabul etseydik, Türkiye’de darbe olurdu...”  demişler..
Bu ifade doğruysa, manası nedir..?
Üç mütekait orgeneral, hötü kurtarmak için, “işi” olduğu gibi devreleri Şener Eruygur’a ihale etmişlerdir demek!..
Askerliğin temel karizması nedir?.. Delikanlılık... Aha buyrun size delikanlı karizması...
Bizim o dönemin general sınıfının da pek bir maşallahı varmış yani!..(Bülent Arınç haklı mı ne?..) Fenerbahçe amigoluğunda, lüks araç tutkunluğunda pek bir çağdaş olduklarını kavramıştık da, arkadaşı kestane etmek de yakışıklı iştir yani!!
Akşam’ın haberi doğru ise yani!!.
Üç mütekaiti  “beceriksiz darbeciler!!”  olarak sorgulamak, meselenin bir tarafı.. Bendenizin takıntılı olduğu, bu kategoriye dahil bir takım  “Or”  mübareklerin üzerine bir de dünya nimetlerinden yararlanma faslında düşen gölgelerdir!.. Bu konuda sorgu sual olmaması ve meselenin sadece,  “bir türlü yapılamayan darbenin beceriksizleri” faslından sakız edilmesi bir tuhaf iştir.. Malum bendeniz de bu ahalinin saçı bitmedik yetimlerinden olduğum için, meselenin o yönden de ele alınmasında yarar mütalaa eylerim efendim!!.
Gene Akşam’ın haberinde şu bilgi var..
“Örnek’e darbe planlarının dışında yaklaşık 90 soru yöneltildi...”
Buradaki  “Örnek”  Özden Örnek’tir..
Kendileri ve muhterem mahdumları hakkında çok ilginç bilgiler, şu sıralar çokça itibar edilen  “Aktif bir subay” imzaları ile servis ediliyor zaten..
Bir eski olayı “sırasıdır”  diye nakledeyim.. Sanıyorum 2004 ya da 2005 yıllarındaydı, o zaman yazı yazdığım yayın organındaki e-posta adresime  “aktif bir albay” olduğunu belirten kişinin yazdığı mektup geldi.. O zaman itibar etmemiştik mektuba ama arşive not etmiştik.. Şimdi sanki güncelleşmiş bir durumdur ve o postadaki yazıyı yazmakta fayda vardır...
Mektup şöyle diyordu; “Ben Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Kurmay Kıdemli Albay olarak görev yapan bir deniz subayıyım. Sizlerin değerli vakitlerinizi almadan kısa bir şekilde bu seneki YAŞ kararlarında DZKK adına yaşanan ve sizlerin de bilmenizi istediğim emsali görülmemiş bir torpil terfisini gözler önüne sermek istiyorum. Bu, eşi benzeri görülmeyen terfi maalesef liyakata göre değil ikili ilişkilerin düzeyine göre belirlenmiştir.
Bu torpilli terfinin aktörleri bu sene terfi eden Kurmay olmayan İkmalci Albay İ.D (açık isim bende mevcut) ve bu yıl emekli olmuş olan DZK Komutanı Ora. Özden Örnek’tir. Ora. Örnek, geçtiğimiz yıllarda ABD’de okumakta olan çocuklarının bakıcılığını yaptırdığı, çamaşırlarını yıkattığı ve manevi babalık yaptırdığı Alb. D.’ye diyet borcunu ödemiş ve giderayak Kurmay olmadığı halde teamüllere aykırı olarak terfi ettirmiştir.”
Mektubun devamında  “bu ilişki” nin ayrıntısı var, yer kalmadığı için yarın devam edelim..

Yazarın Diğer Yazıları