"Osmanlı Milletler Topluluğu"

A+A-
Özcan YENİÇERİ

WikiLeaks belgeleri Orta Doğu’da İsrail’i görüntüde şeytan olarak ilan edip el altından destekleyen Arap ülkeleri olduğu gerçeğini ortaya çıkarmış durumdadır. Aynı belgeler ABD’nin bölgedeki en yakın müttefiki olan Suudi Arabistan’ın ABD karşıtı El Kaide gibi örgütleri desteklediğini de kanıtlıyor. ABD, 11 Eylül’de İkiz Kuleler’i vuran Usame Bin Ladin’in, Suud hanedanından olduğunu ve Suud parasıyla kendisine karşı saldırı yapıldığını biliyor. ABD görünürde Suud’lardan yakınıyor, ancak İkiz Kuleler’in intikamını Irak’ı işgal ederek -sözüm ona- alıyor.

İsrail yanlısı Arap rejimleri
WikiLeaks belgelerinin ortaya koyduğu gerçek şudur: ABD ve İsrail çıkarlarını onlardan daha iyi bölgedeki Arap yönetimleri koruyor. Arap liderlerinin İran’a karşı tavırlarının üzerinde ne kadar durulsa azdır.
Suudi Arabistan Kralı Abdullah, İran’a yönelik olarak “Yılanın başının ezilmesi” gerektiğini söylüyor. Bahreyn Kralı Hamad Al-Khalifa, Amerika’dan “İran’ın nükleer programını durdurmasını” istiyor. Abudabi Prensi Muhammed bin Zayed, “İran’ın nükleer sitelerine karşı havadan saldırılar yetersiz, karadan da saldırmak gerekir”  diye ABD’lileri tahrik ediyor. Ürdün Meclis Başkanı ise “İran’la yapılacak diyaloglarla hiçbir yere varılamaz” diyor. İsrail’in Hamas’a karşı yaptığı Gazze saldırısı sırasında Mısır ve FKÖ her anlamda İsrail’e destek vermişlerdir. Bölgedeki Arap rejimleri ile İsrail ve ABD arasında doğrudan bir dayanışma var.

İşte bunlarla OMT kurulacak!
Dışişleri Bakanı Davutoğlu İngiltere’nin kurduğu Milletler Topluluğu’nu örnek göstererek Türkiye’nin de eski Osmanlı toprakları üzerinde Osmanlı Milletler Topluluğuna benzer birlik kurabileceğine yönelik sözler etti. OMT kiminle kurulacak? Birbirlerine karşı en samimi (!) duyguları yukarıda ifade edilen ülkeler arasında kurulacak.
Bölgedeki Müslüman halkın İsrail’e karşı beslediği duygular ve onuru kırılan Arap kamuoyunun Başbakan Erdoğan’a gösterdiği konjonktürel ilgi Türkiye’deki iktidarı aşırı beklenti içine sokmuş görünmektedir. Sanki eski Osmanlı topraklarında yaşayan milletler, Türkiye’nin önderliğinde Osmanlı Milletler Sistemine dahil olmak istiyor da Türkiye’den irade göstermesi bekleniyor. Türkiye’nin Dışişleri Bakanı da bu ihtiyaç için derhal bir “Osmanlı Milletler Sistemi”ni öneriyor. Hâlbuki daha bundan bir ay önce Türkiye’nin Dışişleri Bakanı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde iki saat kapıda bekletilmişti. Bu nedenle de bazı gazeteler  “Kapıda kalan Dışişleri Bakanı” diye konuyu manşete taşımışlardı.

Atatürk’ü hatırlamanın zamanıdır!
Bu aşamada Atatürk’ü hatırlamanın tam da zamanıdır. O, şöyle der: “Efendiler büyük ve hayali şeyleri yapmadan yapmış gibi görünmek yüzünden bütün dünyanın düşmanlığını, hıncını, kinini bu ülkenin üstüne çektik. Biz Panislamizm yapmadık, belki yapıyoruz, yapacağız dedik yine öldürelim dediler. Bütün dava bundan ibarettir. Efendiler dünyaya korku ve telaş veren dava bundan ibarettir. Biz böyle, yapmadığımız ve yapamadığımız kavramlar üzerinde konuşarak düşmanlarımızın sayısını ve üzerimize olan baskısını artırmaktansa, doğal ve yasal duruma dönelim”.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları