Osmanlı'nın ibretlik arka bahçesi

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

Tarih hakkında söylenmiş birkaç özdeyiş sunalım önce, sunalım ki, tarihin önemi iyice kazınsın belleklere:

“Tarih önce bir gerçektir. Sonra da bir terbiye vasıtasıdır.” Nihal Atsız

“Tarihin bir harfinin yanlış yazıldığı yerden, yalnız bugünkü kaderimize değil, geleceğimize de hıyanet kaynaklanacağını unutmamak gerekir.” Cengiz Aytmatov

“Tarihten büyük ders kitabı, tarihten büyük üniversite ve öğreten tanımıyorum” Sabir Rüstemhanlı

“Tanrı’dan ve tarihten saklanacak bir şey yoktur” Osman Pamukoğlu

“Tarih dehlizine girmeden siyaset tahlili yapılamaz.” Yahya Kemal Beyatlı

Ve şimdi de, değerli bir dostun, Türkçülerin gerçek bir aksakalının, döne döne okuduğum bir kitabından söz edeyim. Bugünlerde yine “Yeni Osmanlılık” gibi laflar edilmeye başlandı ötelerden ve buralardan. Oysa Türkiye’de Osmanlı gerçek yanlarıyla çok az biliniyor. Bilenlerin bir kısmı da nesnel olamıyorlar. Sözgelimi, İlber Ortaylı, hep bir yanından tutarak sunuyor Osmanlı’yı, Ahmet Akgündüz asla toz kondurtmuyor. Samiha Ayverdi’nin “Türk Tarihinde Osmanlı Asırları” adlı üç ciltlik eseri ise, Osmanlı’yı nesnel ve doyurucu bir tarzda aktaran kitapların başında geliyor. Necip Fazıl’ın “Yeniçeri” sine gelince, okunduğunda “Vay be!” dedirtecek türden bir eser. Osmanlı’nın az bilinen, hatta örtülmeye çalışılan yanlarını, en çarpıcı biçimde yansıtan kitabı ise, Mevlüt Uluğtekin Yılmaz dostum yazmıştır. “Osmanlı’nın Arka Bahçesi” adlı bu kitapta, Osmanlı’yı kırım-kongo kanamalı hastasına çeviren dönme-devşirme kenelerinin yaptıklarının tamamı ile bilimlik zihniyete sırt çevirmemizin acı sonuçları, bir bir anlatılmaktadır. Uluğtekin Bey’in bu kitabından tadımlık başlıklar sunuyorum. Umarım ilginizi çeker.

-Çandarlı’nın katliyle başlayan devşirme egemenliği. Osmanlı’yı kökten bitirmeler değil, daldan yetmeler yönetti. Fatih’e, devşirme ihanetleri: İstanbul’a Türk nüfusunun yerleşmesini baltalayan Rum Mehmet Paşa’nın Karaman’da yaptığı katliam. Fatih, bu Rum Mehmet’i “İt gibi boğdurdu” . Gedik Ahmet Paşa, ırkdaşı Arnavutları korumak için Fatih’in emrini ağırdan aldı. Fatih, dönme-devşirme ihanetini fark edip Türk sadrazam tayin etti. Fatih’i, dönme hekim Yakup Paşa (Maestro İacapao) zehirledi.

-Talihsiz Cem Sultan... “O Cem Sultan ki, o yıllarda, oğlunun adını ‘Oğuzhan’ koyacak kadar, Türklüğün şuurunda birisi...”

-Türkmen kasabı devşirme Kuyucu Murat Paşa, “Kan döktükçe Allah’a daha çok yaklaşıyorum” diyordu. Devşirme Sokullu’nun derin ve usta entrikaları. Arnavut Koçi Bey, Türk ve Yörük hakkında neler diyordu Padişah’a?

-Genç Osman ne yapmak istiyordu? Atatürk “Genç Osman başarsaydı, ben tarihe başka bir görevle gelirdim...” sözünü neden dedi?

-Casusluk eden Ermeni asıllı Dışişleri Bakanı, hain Harbiye Nazırı Ferit Paşa ve devşirme piçinin Türk’ü aşağılayan şiiri.

-Avrupa’daki bilimlik gelişmelerden bihaber Osmanlı. Rasathane düşmanı şeyhülislam, Kadızadeliler fırtınası. Avusturya’ya değil müneccime yenildiğimiz savaş.

Mevlüt Uluğtekin Yılmaz’ın bu kitabını, şu telefona başvurarak edinebilirsiniz:

0312 323 46 19

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları