ÖSYM KPSS Önlisans kılavuzu yayınlandı / KPSS tercihleri

ÖSYM KPSS Önlisans kılavuzu yayınlandı / KPSS tercihleri
2016 KPSS Önlisans tercih kılavuzu ÖSYM'nin sitesinden yayınlandı, tercihlerin ne zaman başlayacağı yayınlanmadı. Sınava giren adaylar, sınav sonuçlarını öğrendikten sonra, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih kılavuzunu yayımladı.

KPSS önlisans tercih kılavuzu ÖSYM'nin AİS sayfasında yayınlandı. Sonuçların açıklandıktan hemen sonra kurum, tercih kılavuzunu yayımladı. Nelere dikkat etmek gerekiyor? Kurum başvuruları ne zaman başlatacak? Nitelik kodlarında dikkat edilmesi gereken husus nedir? Kamu Personeli Seçme Sınavı alanında puan şartı aranıyor mu?

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAKTIR?

Başvurular olarak net bir tarih yok. Ortaöğretim sınavının ardından sonuçlar yayınlandıktan sonra personel alımı başvuruları başlayabilir. Başvurular Bakanlıklar üzerinden yapılacaktır.

EN ÇOK HANGİ ALANA BAŞVURU ALINMAKTADIR?

Önlisans kılavuzundaki listeye bakıldığında en çok alınacak bölüm “Sağlık Teknikeri” olarak görülmektedir. Tablo 2A ve Tablo 2B dikkatlice incelendiğinde unvan olarak Sağlık Teknikeri gözükmektedir. Diğer unvanlara dair alımlar Bakanlıklardan gelecek alımlara göre şekillendirilecektir.

ÖNLİSANS MEZUNLARI İÇİN NİTELİK KODLARI

Personel alımında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin belirlediği “nitelik kodları” kılavuzun içinde yer almaktadır. Hangi bölümden mezun olan aday hangi koda göre başvuru yapabilecektir? Aşağıdaki ÖSYM haber linkinde gözükmektedir.

PUAN ŞARTI VAR MI?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın hazırladığı sisteme göre puan şartı bulunmaktadır. Sınava giren aday istenen bölümlere başvuru yapabilmek için en az “70 puan” alma şartı konulmuştur. 70 puandan aşağı alınan puanlar geçersiz sayılacaktır.

Not: Puan şartı Bakanlıklar tarafından belirlenmektedir. Standart puan limiti 70’tir. 70 puandan aşağı veya yukarı istenen puan şartı Bakanlıklar tarafından belirlenmektedir.

ÖNLİSANS MEZUNLARI HANGİ TABLOLARA GÖRE BAŞVURU YAPABİLECEK?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin hazırladığı kılavuza göre Tablo 2A ve Tablo 2B üzerinden başvuru yapma hakkına sahip olacaklardır.

TABLO 2A

2A tablosunda Kurum kodu, SB kodu, kurum adı, unvan, branş, il, teşkilat, sınıf ve aranan nitelikler bulunmaktadır. Başvuru yapacak olan aday “aranan niteliklere” çok dikkatli bakması gerekmektedir.

TABLO 2B

2A’daki aynı maddeler Tablo 2B içinde geçerlidir. Aranan nitelikler bu tabloda da geçmektedir.

  • Yorumlar 44
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş