Öyle olursa, işte böyle olur!

A+A-
Altemur KILIÇ

Haklı çıkmanın tarifsiz acıları içindeyim; daha önce, mesela Güneydoğu sorunu, Apo hakkında yazdıklarım birer birer doğru çıkıyor... AB hakkında yazdıklarım da tahakkuk ediyor ve daha da edecek. Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı, askerlerin siviller tarafından yargılanmasını öneren yasa hakkında da, tahminden öte gördüklerim de tahakkuk edecek... Ergenekon Davasının Türkiye’yi nasıl dipsiz bir girdaba soktuğu hususundaki tespitlerim de! Bunların, hem de çok geçmeden doğru çıktığını görmeme ömrüm vefa etmeyebilir, ama sizler göreceksiniz... O zaman beni hatırlayın! 

Bölücüler azar   
En önemli son kanaatim, Ergenekon kargaşasının ve son “sivilleştirme” yasasının T.C. ve Türk Milleti için çok ağır maliyeti olacağı! Türk devleti böyle zayıf düşünce -düşürülünce- düşmanlar, özellikle bölücüler azıyor! Nasıl azmasınlar ki. Güneydoğu’da onlara karşı kahramanca çarpışanlar Silivri’de yargılanıyor. Şimdi daha beteri; sivil savcılar celp çıkaracaklar ve polisler tarafından, sivil savcıların huzuruna götürülecekler... Siz DTP/PKK olun da bu durumda, keyiflenmeyin, “askerlere oh olsun. Öcümüz alınıyor” demeyin! Daha vahimi, bunlar oldukça, subaylarda ast subaylarda savaşmak azmi de kalmayabilir!

Ültimatom
Ve tam bu sırada, DTP Başkanı (nasıl, neden) Türk’ün, kendilerini kabul edecek Cumhurbaşkanına götüreceği öneriler... En başta; “Öcalan’la görüşmelere başlansın”!
Sonra, 7 maddelik “kesin uyarı” ; demokratik özerklik ve eyalet sistemi kabul edilsin, Kürtçe de resmi dil olsun, bölgenin doğal zenginliği paylaşılsın... Tek, anamızın nikâh kâğıdını, devletimizin Anayasasının tümüyle ortadan kaldırılmasını ve sonra da TÜRKİYE topraklarının Büyük Kürdistan’a  “ilhak” edilmesini istemedikleri kalıyor. İstemelerine ne hacet; bu gidişle, bu da olur!
Ve şu sırada, PKK’nın dağlarda eylemlerini arttırmasına, kentlerde devam etmesine, biji Apo seslerinin yükselmesine de dikkatleri çekerim... Sözde “barışı” zorlamak için mi, yoksa “zafer” avazeleri mi? 
Bunlara da olmaz demeyim, olur çünkü emir büyük yerden: “AB öyle istiyor” ve Gül’ün geçenlerde sözünü ettiği “iyi şeyler” bunlar olsa gerek!
Cumhurbaşkanı ve Başbakan, ileride eşkıya başı Abdullah Öcalan’ı, barış uğruna makamlarında kabul ederlerse de şaşmamalı. Sonra...

Rafa kaldırılan hüküm
Apo, DGM tarafından idama mahkûm edildikten sonra, hükmün infaz edilmemesi, İmralı’da lüks hücrede  “rafa kaldırılması” , Güneydoğu ve PKK konusunda, geçmiş hükümetlerin gafletlerinin en büyük kanıtı. Bu gaflete o zaman koalisyonda Başbakan Yardımcısı olan Devlet Bahçeli de ortak olmuştu.  
O zaman yazmıştım, söylemiştim ve Bülent Ecevit’e de dostça söyledim; “Bu adam ileride Mandela olur, başımıza bela kesilir” diye. O da bana  “Onu çelikten bir konserve içine koyacağız. Artık hiç kıpırdamayacak” demişti! Şimdi ne oldu?
Acaba o da, bazı çokbilmişler ve de onu teslim ederlerken  “idam edilmemesi”  şartını koşan, ABD’nin de telkinleriyle, “ileride barış için ihtiyaç halinde, kullanılabilir” diye mi, rafa kaldırılmıştı? Şimdi ihtiyaç hâsıl mı oldu?...
Bunun ne büyük gaflet olduğu anlaşılacak!.
Apo, İmralı’ya tıkıldıktan sonra, Kürt-Türk Demokratik Cumhuriyetinin kurulmasını önermişti... Bu gidişle, Abdullah Öcalan (namı diğer eşkıya Apo) 2. Cumhuriyetin, “Eş Başkanı” da olur! 

Ergenekon süreci
2008 yılında başlayan Ergenekon süreci, Silivri’de devam ediyor. Ne kadar süreceği, yeni dalgalar ve iddianamelerle daha kaç canın alınacağı belli değil.
Bu yargılamalarda izdiham yaşanmakta olduğunu nazarı dikkate alan Adalet Bakanlığı, 740 kişililik yeni bir duruşma salonu yaptırdı. Bu yapılan çok amaçlı duruşma salonu, dünyanın en büyüğü olacak diye de iftihar ediyorlar... Daha büyükleri hatta bütün Türkiye kapasiteli salonlar da yapılır! Artık  “Ergenekon”  bir davada yargılama olmaktan çıktı kurumsallaştı... Yeni yasa çıktıktan sonra  “askeri sanıklar” bu “kurumda” yargılanacaklar... “Kurum”  tamam, Adalet arkadan gelsin!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları