''Öyle tehlikeli bir örgüt ki...''

''Öyle tehlikeli bir örgüt ki...''
FETÖ/PDY'nin "mahrem" nitelikli sözde emniyet teşkilatı yapılanmasında yönetici oldukları iddiasıyla 198 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması tamamlandı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "mahrem" nitelikli sözde emniyet teşkilatı yapılanmasında yönetici oldukları iddiasıyla aralarında meslekten ihraç edilen kamu görevlilerinin de bulunduğu 181'i tutuklu 198 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması sona erdi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yapılan duruşmada, sanık savunmalarının alınmasına devam edildi.

Tutuklu sanıklardan Fuat Avşar, FETÖ/PDY yapılanması içinde bulunmadığını, örgütsel talimat alıp vermediğini öne sürerek, tahliye talebinde bulundu.

Ufuk Kolejinde çalıştığı için FETÖ terör örgütüyle iltisaklı gösterildiğini söyleyen Avşar, silahlı terör örgütü yöneticiliği suçlamasını reddetti.

MÜSLÜMANA İÇKİ İÇİN, NAMAZ KILMAYIN DİYEBİLİYOR

Söz alan tutuklu sanıklardan F. C. de FETÖ’yle iltisakını gösterecek bir faaliyet içinde hiçbir zaman bulunmadığını iddia etti.

C., hakkındaki silahlı terör örgütü yöneticiliği suçlamasını reddederek, "Tutuklanma gerekçem, basit dijital bir veriye dayanıyor. Kod isim kullanmadım. Anneme ait Bank Asya’daki 108 lira 70 kuruş hesap hareketliliğini de öyle talimatla yatırılacak bir para olarak değerlendirmiyorum. Ayrıca bu rakam yatırılabilir bir rakam değildir. Evimde ele geçirilen iki adet 1 doların da yurt dışı seyahatlerimde yaptığım harcamalar sonucu bende kalan dövizlerdir." iddialarında bulundu.

Mesleği gereği genelde kadınların fiziksel özelliklerine yönelik ameliyatlar yaptığını anlatan C., mesleğinin dini hassasiyeti olan gruplarda hoş karşılanmadığını öne sürdü.

Burada araya giren mahkeme başkanı, sanığa "Bu örgütün dini bir misyonu yok, İslam'la alakası yok bu grubun. Öyle tehlikeli bir örgüt ki her yerden çıkabilir. Müslümanlara, 'içki için', 'namaz kılmayın' diyebiliyor. Kuran'ı bir kenara bırakıp kendi kurallarını uyguluyorlar. Bunu böyle bil." diye çıkıştı.

Duruşma, sanık savunmalarının tamamlanması için yarına ertelendi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş