Öymen: "Bunun adı adli kapitülasyon"

Öymen: "Bunun adı adli kapitülasyon"
ABD'li Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasını değerlendiren Emekli Büyükelçi Öymen, "Bir ülkenin yargısını istediğiniz gibi etki altına alacak duruma gelmişseniz, bunun adı adli kapitülasyondur" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, ABD'li Rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılması sürecinin iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, "Bu durumlarda siz baskı altında karşı tarafın dediğini yapacak devlet izlenimini verirseniz yarın Kıbrıs meselesini çıkarırlar. Daha sonra Kürt devletini tanı derler, ardından Ege'de bir şey isterler, sonra Ermenistan ile anlaş şunu yap derler yani bunun sonu gelmez. Bütün mesele sarı ineği feda etmeyeceksiniz" dedi.

Konuya ilk olarak Türk Amerikan ilişkileri açısından bakıldığını ancak esas meselenin yargı süreci olduğunu söyleyen Öymen şöyle devam etti: "Bunun Türk Amerikan ilişkilerine nasıl bir etkisi olur, düzelir mi, düzelmez mi bu tartışılabilir. Oysa esas mesele ABD'nin son zamanlarda mahkeme kararı ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar. Bir taraftan mahkeme bu kişiyi serbest bırakmazsa biz yaptırım uygulayacağız, yaptırımları daha da sertleştireceğiz diyorlar. İkinci söyledikleri, geçen hafta duruşma için, kişi serbest bırakılacak diyor. Bizim mahkemeyi nasıl bir duruma düşürüyorsunuz? Türkiye kendi içinde mahkeme kararlarını tartışır, eleştirir, bu Türkiye'nin iç meselesi. Yabancı ülke kalkıp da mahkemeye kör gözüne parmağını batırır gibi şöyle karar verecekler derse bu tabii sadece Türk yargısını değil, Türk milletini incitir."

ABD'lilerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini ifade eden Öymen, "Sizin mahkemeniz şöyle karar verecek ya da bu kararı verirseniz size yaptırım uygularım gibi sözler neden söyleniyor? Türkiye adli kapitülasyon altında mı? Bir ülkenin yargısını istediğiniz gibi etki altına alacak duruma gelmişseniz, bunun adı adli kapitülasyondur. Bence siyasetçilerin iktidarıyla, muhalefetiyle bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekir" dedi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş