Öymen: "Direnirse kazanan yine Türkiye olur"

Öymen: "Direnirse kazanan yine Türkiye olur"
ABD'nin baskıları karşısında Türkiye'nin şaşmaması gerektiğini söyleyen Emekli Büyükelçi Onur Öymen, "Bu yaptırımlara karşı direnirseniz, kazanırsınız" ifadelerini kullandı.

Fatih ERBOZ/Ankara

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, ABD'nin baskıları karşısında şaşmamak gerektiğini, Türkiye'nin bu tecrübeleri daha önce de çok yaşadığını söyledi. Krizin, Türkiye ile ABD'nin stratejik öncelikleri ve çıkarlarının örtüşmemesinden kaynaklandığını belirten Öymen, şöyle dedi:

"ABD'nin başka öncelikleri var. Mesela Türkiye'nin Kıbrıs harekâtından çok rahatsız oldu o dönem. ABD Kongresi 1975 yılında Türkiye'ye silah ambargosu uyguladı. Bu ambargo daha da beterdi. Öyle bir direndik ki buna sonunda ABD geri adım atmak zorunda kaldı. Türkiye'deki 21 üsten ABD askerlerini çıkarttık. ABD bu yüzden SSCB'den aldığı istihbaratın yüzde 60'ından mahrum kaldı. Baktılar ki Türkiye'ye Kıbrıs'ta istediklerini yaptıramayacaklar geri adım attılar. Direnirseniz kazanırsınız."

Almanya'nın da geçmişte kendi silahlarını Güneydoğu'da kullandığımız için Türkiye'ye silah ambargosu uyguladığını ifade eden Onur Öymen, şöyle devam etti: "NATO ülkesi başka bir NATO ülkesine verdiği silahları terörle mücadelede kullandı diye silah ambargosu uyguladı. Sonunda Almanya'daki Türkler ve Türkiye'de öyle bir tepki gösterildi ki geri adım attılar. 'Alman malı satılmaz, Alman markası kullanmıyoruz' diye tabelalar asıldı dükkânlara. Almanya daha sonra bunun üzerine ambargoyu kaldırdı ve Dışişleri Bakanı da istifa etti. Bu işler böyle direnirseniz kazanırsınız. Kaş çatmaktan korkamayacaksınız diplomaside. Haksızsanız başka ancak haklı olduğunuz konuda geri adım atmayacaksınız."

ABD'nin Türkiye'nin alacağı F-35'leri askıya aldığını anımsatan Öymen, bu kararın Türkiye'nin de NATO'ya da zarar verdiğini kaydetti. Öymen şöyle devam etti: "Suriye'de bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüyle mücadele etmek için işbirliği yapıyor ABD, böyle bir yaklaşım NATO'nun terörle mücadele ilkelerine uyuyor mu? Nereden baksanız ABD kendi politikalarının gereği olarak Türkiye'nin menfaatlerine zarar veriyor. O zaman direneceksiniz. Yaşanan sorunlar ABD'den de kaynaklanıyor. Rahip Brunson davası var. Mahkeme süreci hızlı işleseydi belki bugün sonucunu tartışıyor olacaktık. 'Yargıyı hızlandırın' denebilir. Türkiye'nin eksikleri var, biz de eleştiriyoruz. Ancak Türkiye haksız yere Türkiye suçlanıp, cezalandırılmak istenirse bizim de şurada eksiğimiz var, onlar haklı diyecek halimiz yok."

ABD'nin Türkiye'nin İsrail politikalarından rahatsız olduğunu kaydeden Öymen, şöyle dedi: "Örneğin Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı ABD büyükelçiliğini, Türkiye ona sert tepki gösterdi. ABD'nin ölçüsü şu: Bir ülkeye ekonomik açıdan zarar vermek istedikleri zaman BM'deki oylamalarda o ülke ABD'nin yanında mı oy kullanmış karşısında mı? ABD'nin yanında oy kullandıysa yumuşak davranırlar, karşısında oy kullanmışsa daha sert davranırlar. IMF nüfuzlarını da böyle belirliyorlar. Kıbrıs'taki ambargolara bakın, dünyanın hiçbir yerinde KKTC'ye karşı uygulanan ambargolar uygulanmıyor. Kuzey Kore dahil. Mesela spor ambargosu uygulanıyor. Fenerbahçe'yi gönderin bakalım KKTC'ye maç yapmaya, yasak. Dünyanın başka hangi ülkesinde spor ambargosu var? Bu kadar aşırıya gidebiliyorlar, siz de buna karşı tepki göstereceksiniz. AB'ye üyelik müzakereleri sürecinde Güney Kıbrıs, Türkiye'ye karşı 6 başlığı veto etti. Bu 6 başlığı sırf Güney Kıbrıs nedeniyle açamıyorsunuz. Hiçbir şey olmamış gibi Kıbrıs politikası sürdürülebilir mi?"

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş