Özel Harekatçılar tepkili!

A+A-
Batuhan ÇOLAK

Çözüm sürecinde evlerin içlerine kadar girip, yüzlerce kiloluk bombaları tuzaklayan, hendekler kazıp, yolları mayınlayan PKK, hain eylemlerine devam ediyor.

PKK'nın kırsaldan kentlere inen terörü karşısında güvenlik güçlerimiz çok zor şartlarda ve gönüllülük esasıyla mücadelelerini veriyor. Ancak bölgede (başta Nusaybin) yaşanan bazı gelişmeler Özel Harekatçıların tepkilerini artırmış durumda...

Yakın zamanda 15'ten fazla Özel Harekatçı tek kurşun sıkmadan, enkaz altında kalarak şehit düştüler.

Arkadaşları, yaşanan bu acı olaylar karşısında tepkilerini dile getiriyor, yapılan operasyonlarda ciddi hatalar yapıldığına dikkat çekiyorlar. Bölgede kelle koltukta görev yapan özel harekatçılarla yaptığımız görüşmelerin tepkilerini madde madde sıralayalım.

Yerel yöneticiler engelliyor, enkaz altında kalıyoruz

Evlerin içleri bombalı tuzaklarla dolu. İçeri giren arkadaşlarımız ne kadar dikkatli olursa olsunlar bu tuzaklara yakalanıyorlar. Evler genelde harap durumda... Gözle görülmesi mümkün olmayan misinalı bombalar bulunuyor. Dokunduğunuz an yüzlerce kiloluk bomba patlıyor. Bina yıkılıyor... Bombayla birlikte enkaz atında kalan şehit sayısı artıyor.

Hâlbuki bu evlerin tank, havan topu, obüs gibi ağır silahlarla vurulması ardından içeriye girilmesi gerekiyor. Ancak bölgedeki yerel yöneticiler (kaymakam) buna engel olup, "içeride sivil olabilir" diyerek müsaade etmiyor. Eğer sözleri dinlenmezse, Vali'ye şikayet edip, güvenlik güçlerine soruşturma açılıyor. Bu evlerin içlerinde siviller filan yok, neredeyse hepsi bombalanmış ve tuzaklanmış durumda...

Birçok noktada cami minaresinden bile üzerlerine ateş açıldığını ifade eden Özel Harekatçılar, Silopi'de az şehit verilerek operasyonların çok daha başarılı olunmasının nedenini; "tanklara vur emri verilmesi" olarak yorumluyorlar.

Moralimizin ve birlikteliğimizin artırılması lazım

Zor şartlarda çalışan Özel Harekatçılar nerede operasyon varsa oraya gönderiliyor. Sur, Yüksekova ve şimdi de Nusaybin... Ailesinden ayrılan bazı memurların 7-8 aydır evlerine hiç gidemedikleri gelen bilgiler arasında. Kendilerini ayakta tutan en büyük güç, vatan aşkı... Sosyal medyada bazı kesimler tarafından yapılan algı operasyonlarından rahatsızlar.

Öte yandan bu denli zor şartlarda görev yapan Özel Harekatçılardan bazıları 25 yıldır operasyonlarda... Emekliliklerine 1-2 yıl kalan bazı isimler aktif olarak operasyonlarda yer almak yerine daha masa başı görevlere atanmak için dilekçe veriyorlar. Dilekçe verilen bu memurlara Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndan teşekkür yerine "Dilekçe yazanlara, kuruma yeni alınan botlardan vermeyin" cevabı geliyor. Onca yıl hizmet etmiş kişilere verilen bu cevap özellikle genç memurları bir hayli etkiliyor.

Yeniden Çözüm sürecine dönülmesi

Başbakan Davutoğlu'nun önceki gün sarf ettiği "PKK, 2013'ün mayısına dönerse yeniden konuşabiliriz" sözleri adeta yıkım etkisi yapmış durumda.

Özel Harekatçıların büyük bir çoğunluğu yeniden çözüm sürecinin başlama ihtimalinden korkuyor. Çünkü o dönemde kendilerine bizzat hükümet tarafından yapılan eleştiriler akıllarından hiç çıkmıyor. Operasyonlarda öldürülen teröristlerin birçoğunun cenazeleri bulunamıyor. Sağ kalan teröristler, bir kısmını götürüp, çeşitli noktalara gömüyorlar. 1-2 yıl sonra bu mezarları açtırtıp "İşte öldürülen masum halk" diye Özel Harekatçıları suçlu ilan edebilirler.

Jammer yok

Diyanet İşleri Başkanı'nı korumak için bile jammerlı (sinyal kesici) görevlilerin tahsis edildiği bir ortamda, güvenlik güçlerinin konvoylarında bu aygıtın olmadığı bildiriliyor. Bu yüzden uzaktan kumandalı saldırılarda şehit verilmeye devam ediliyor!

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları