Özel’in, genel ABD ziyareti

A+A-
Savaş SÜZAL

Sevgili okurum, bugün bilmediğiniz ve gaza geldiğiniz bir konuyla, bilip de önemsemediğiniz bir başka konu üzerine yazım. Bilmediğiniz konu, boyalı yeşil basının sizlere ballandıra ballandıra anlattığı Necdet Özel’in ABD gezisi. Cahilliklerinden de yapmadıkları yanlış kalmadı. Öteki ise hani size teğet geçen krizin etkisi altındaki ekonomi.
Ben sonuncusuna kadar hemen hemen tüm Genelkurmay Başkanlarının ABD’ye gelişlerini izledim. Ziyaret programları bıktıracak kadar aynı, hatta kabul resimlerinde verilen yemekler bile aynı. Bir farklılık ve itibar falan yok. Yıllar önce gelen Genelkurmay Başkanları içinde benim hatırladığım kadarı ile birine itibar gösterilmişti, Karadayı Paşaya.
Şimdi aklınıza; yemek mi, gezi programı mı farklı diye gelebilir. Ama peşin peşin söyleyeyim itibar farklıydı. Belki de meşhur 28 Şubat yüzünden, ne dersiniz? Aynı tür tören bir de Kenan Evren’e düzenlenmişti Beyaz Saray bahçesinde toplar falan atılarak. Her halde o dönemlerde askere yaptıracak işleri vardı.
 Pentagon önünde düzenlenen törende başlamıştı itibar. Ben bugüne kadar Tayyip Bey bile geldiğinde Amerikan tarafının böyle tören düzenlediğini görmedim. Başbakanı kapıda Oval Ofis önünde bir Deniz Piyade Çavuş ile Obama’nın Genel Sekreteri karşılar. Bırakın Tayyip Bey’i, Bush’un kankası Turgut Özal bile böyle itibar görmedi. Ama Turgut Bey’in de hakkını yememek lazım. Başkanlık dinlenme tesisi Maryland’deki Camp David’de kalan ilk ve son Türkiye Başbakanı olmuştu. Bence Tayyip Bey Obama’ya, Beyaz Saray’da bu tür tören düzenlemez veya Camp David’e Emine Hanım’la çağırmazsan gelmem demedi, tabii... 
Pentagon’da nehir tarafına bakan devasa alanda toplanan büyük bir merasim kıtası ve kısa boylu Genelkurmay Başkanımız, bir hayli uzun Teksaslı karacı Orgeneral Henry Shelton ile öyle bir hızlı teftiş yürüyüşü yapmış, adım atmıştı ki şaşırmıştık.
İkinci şaşkınlık Karadayı Paşa’nın yaptığı İngilizce konuşmaydı. Paşa’ya madalya veren Amerikan tarafına yapılan teşekkür konuşması da güzeldi. Bizim Evren gibi paşaların biliyorsunuz biyografilerinde birkaç dil bildikleri yazar ama hepsi  “one minutes”  da durur. İşte biz gurbet ellerdeki Türkleri gururlandıran şeyler bunlar, yalakalık değil. Geri kalan gezi programı 30 yıldır aynı. Boşuna şişirmeyin Paşamızı.
Gelelim ikinci konumuza. Hani geçenlerde Standart&Poors, Türkiye’nin kredi notu ile azıcık oynadı diye yer yerinden oynamıştı, Tayyip Bey’i kızdırmıştı ya, meğer devamı varmış. Bu şirkete Başbakan esip gürlerken, Türk işadamlarının güdümündeki yeşil basın, Fitch kredi kurumunun değerlendirmesini görmedi. Değerlendirme kurumu, Türkiye’nin yatırım yapılacak ülke kategorisine getirilmesi için enflasyon ve istikrarlı büyüme hedeflerinin tutturulması gerektiğini açıkladı.
Standart&Poors da aynı şeyleri yazmıştı. Şimdi bu açıklamadan ne anlam çıkarabiliyorsunuz? Yabancı yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapmaları tavsiye edilmiyor. Peki, o zaman memlekete gelen para ne? Dünyada hemen hemen sıfıra inen faizlerden millet parasını çekip Türkiye’ye getirip rulet oynuyor. Bu para korkak ürkek paradır. Dış borç dağlar gibi.
Bunların dışında Ankara’yı ziyaret eden IMF Başkanı Christine Lagarde bir açıklama yapmış. Ne hikmetse bu açıklamanın önemli lafları da yok. Bayan Lagarde,  “Türk ekonomisinin kritik bir aşamada olduğunu ve enflasyon ve cari açığa özel bir önem gösterilmesi gerektiğini” söylemiş Amerikan gazetelerine. Bu açıklama Wall Sreet ile Amerikan gazetelerinde yer aldı. Açıklamada  “iç tasarrufların ve kısa vadeli para dönüşümünün yarattığı incinebilir hassaslığın önemi”  vurgulanmış. Bu sözler IMF Başkanı adına yapılan açıklamalarda da var.
Şimdi bu açıklama ne anlama geliyor derseniz, baştan beri vurguladığım Türk ekonomisinin bıçağın keskin kısmı üzerinde yürüdüğü görüşünü doğruluyor. Dolar Merkez Bankası’nın sürekli piyasaya dolar pompalamasına rağmen aldı başını gidiyor. Ekonomilerde itici güç olan inşaat sektörü ise artık Orhan Baba’dan medet umuyor,  “batsın bu dünya” diyerek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları