Özelleştirme böyle yapılırsa olacağı da budur...

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Almanya  Doğu Almanya ile birleştikten sonra  1 yıl içerisinde hızlı bir özelleştirme yaptı. Dev tesisleri 1-2 mark gibi komik paralara sattı.
Düşünün 700 kişinin çalıştığı dev tesisler sadece 1 marka satılıyor.
Almanya buna özelleştirme dedi.
Alman Özelleştirme Kurumu bu dev  tesisleri 1 mark gibi komik paraya özelleştirirken öyle şartlar koydu ki,  tüm Alman halkı bu kuruma ve dolayısıyla yöneticilerine minnettar oldu. Sözleşme gereği bu tesisleri alan iş adamı tüm çalışanlara iş güvencesi verecek, onların emeklilik süresi dolana kadar her türlü haklarını koruyacaktı.  Diğer bir şart ise her yıl belirli bir rakamın altına düşmemek kaydı ile yatırım yapacaktı.
O özelleştirme adı altında 1 marka satılan  tesisler bugün Almanya’yı krizden kurtaran lokomotifler oldu.
Orası Almanya.
Burası ise Türkiye.
Türkiye’de ne oldu?
Petrol Ofisi millî bir kuruluşumuz. Özelleştirme adı altında İş Bankası ve Doğan Grubu’na satıldı,1 milyar dolar civarında bir paraya. Sonra İş Bankası kendi payını kâr etmeden Doğan Grubu’na  5 yıl vadeli 560 milyon dolara sattı.
Doğan Grubu ise bu  560 milyon dolara aldığı payı çok değil sadece 2 ay sonra 1,5 milyar dolara Avusturyalı OMV’ye sattı.
Sonra Aydın Doğan tüm payını OMV’ye sattı.
Millî kuruluşumuz bir anda yabancı kuruluş oldu çıktı. OVM son hamlesini geçen hafta yaptı. Yönetiminde Türk istemeyen grup, on binlerce küçük ortaktan da kurtulmak için borsadan geri çekilme kararı aldı.
Getir hisseni al paranı! Türkiye’de herşeyin  satın alınacağını düşünen OMV borsadaki küçük ortağın hisselerine göz dikti.
SPK’nın yapacağı bir şey yok. Doğal olarak buna onay verecek. Çünkü herşey mevcut yasalara uygun. Uygun olmayan OMV’nın Türk düşmanlığı. Yönetiminde istemediği gibi  elinde 3-5 lot Petrol Ofisi hisseleri bulunduran Türk küçük yatırımcıya bile tahammülü yok.
Türk insanından para kazanacaksın, sonra ben Türk ortak istemem diyeceksin!
Avusturyalı OMV haklı.
Parayı verdi düdüğü çalıyor.
İşte özelleştirmenin Türkiye’de neden talan olarak görüldüğünü en güzel anlatan bir örnek. Ben bir Türk olarak bundan sonra Türk ortak istemeyen Avusturyalı OMV’yi Petrol Ofisi’nden yakıt almayarak protesto edebilirim ama... Peki benim vergilerimle kurulan milli kuruluşumu özelleştirme adı altında 3 kuruşa satanları  nasıl protesto edeceğim?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları