​​​​​​​Öztrak uyarıyor; "Tepki gösteri başladı"!

A+A-
Kenan AKIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, meşhur Taksim Toplantıları'nda "kabullenmeme ve tepki gösteri başladı" uyarısında bulunurken, ekonomimizin durumunun çok kötü olduğuna dikkatleri çekiyor.

Aynı zamanda Parti Sözcüsü olan Tekirdağ Milletvekili Öztrak, ülkemizin 3 çeyrektir ekonomik kriz gördüğünü iddia ederken "Enflasyon rakamlarına kimse inanmıyor. Rakamlarla oynandığına dair içte ve dışta ciddi şüpheler var. Krizin can yakan sonuçları, pahalılık ve işsizlik ile kendini gösteriyor. Türkiye 200 milyardan daha fazla küçüldü" diyor.

Hukukun üstünlüğü endekslerinde 50 basamak gerilediğimizi öne süren Öztrak, "Ülke, hazmetme kapasitesinin üstünde döviz borçlandı zengin ile fakir arasındaki makas açıldı önümüzdeki dönemde büyük bir bütçe açığıyla karşılaşılacak ne yazık ki dünyanın en kırılgan 5 ülkesinden biri olduk" şeklinde konuşmasını sürdürerek bazı tavsiyelerde bulunuyor:

"Merkez Bankasının bağımsızlığı yeniden sağlanmalı. İsrafa son verilmeli. Yargı bağımsızlığı sağlanmalı. Cumhurbaşkanlığı tarafsız olmalı. Ekonomi güven sağlamalı."

Damadın görevden alınmasının gerektiğine dikkatleri çeken CHP Sözcüsü "İçeride ve dışarıda pozitif etki yapar oysa yaptığımız şey kanser tedavisine benziyor. Temeldeki neden borç meselesi" şeklinde uyarıyor.

Kalkınmamız için tüketimin değil yatırımın öne alınmasını öneren Öztrak, süratli bir şekilde parlamenter rejime geçilmesini hayati bir davranış olarak niteliyor. Özetle; sınırlı kaynaklarımızın ranta değil, değer yaratan alanlara tahsis etmek zorunda  olduğumuzu belirten Faik Öztrak, "Türkiye yeniden üretmeli, yeniden iş gücü yaratmalı, unutulmasın ki borç alan emir alır" şeklinde sözlerinden sonra, sorulara cevap veriyor.

1977 yılından itibaren yapılan "Taksim Toplantıların"da, çok sıkı kurallar uygulanıyor. Böylece, toplantının son bölümündeki bazı konuşmalar ile soru ve cevaplar medyaya yansımıyor.

Hilton'da yapılan 178. Taksim Toplantıları'nda "Türk Ekonomisinde Gündem" konusunu öğretim üyeleri, sendika ve meslek temsilcileri, iş insanları ve sanatçılardan oluşuyor.

Ülkemizin, önemli düşünce kuruluşlarından biri olan "Taksim Toplantıları"na bugüne kadar aralarında Turgut Özal, Erdal İnönü, Süleyman Demirel'inde yer aldığı  Türk ve yabancı 5 Cumhurbaşkanı, 8 Meclis Başkanı, 9 Başbakan, 14 Parti Genel Başkanı, 96 Bakan, 9 Büyükelçi ve 65 uzmanın katıldığı biliniyor.

Türk siyasi tarihine önemli katkılar sağladığı kabul edilen "Taksim Toplantıları"nın yeni başkanlığını, aynı zamanda "Babı-Ali Toplantıları"nın kurucusu hukukçu- gazeteci Osman Ataman deruhte ediyor.

 

Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
   Tüm Hakları Saklıdır ©
   Yeni Çağ Gazetesi

   İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel: (0212) 452 40 40
   Faks: (0212) 452 40 58