Özüerman'a teşekkürlerle

A+A-
Rauf DENKTAŞ

Elektronik postamıza Tülay Özüerman imzalı bir mesaj geldi. İlgili kısmı şöyle; “Dünyada ve Türkiye’deki İngilizce dil öğretimi ürünleri pazarının söz sahibi şirketlerinden Longman firmasının bir kitabı hakkında daha detaylı bilgi almak için firmanın www.longman.com resmi web sitesi adresinden Contact us bölümüne girdiğimde Choose Your Country adı altında ülkemi seçmemi isteyen bir butonla karşılaştım. Türkiye’yi seçmek için ülkeler listesini açtığımda iki tane Kıbrıs olduğunu gördüm. Birisi Cyprus yani Kıbrıs, diğeri ise Cyprus (occupied Territory of the Republic of Cyprus) yani Kıbrıs Cumhuriyetinin işgal edilmiş bölgesi!
Aynı yayınevine bağlı başka bir sitede de aynı ifadeyi görmek olayın boyutunun ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. İşte www.penguenreaders.com sitesindeki Contact us bölümündeki ifade: Cyprus (occupied Territory of the Republic of Cyprus).
Bu yayınevinin dünyada ve Türkiye’deki popülerliğini düşünürsek, ne kadar etkili bir propaganda yöntemi değil mi? Üstelik bu firmanın kitapları, ülkemizdeki birçok okulda yaygın kullanılan kitaplardan. Türkiye’de de büyük iş yapan bu firmanın, Türk Bölgesi, Türk Yönetimi gibi ifadeleri kullanmayıp doğrudan İşgal Altındaki bölge demesinin firmanın politik tercihini göstermesi bakımından önemli olduğu fikrindeyim.”
Sayın Özüerman’ın bu fikrine iştirak etmemek mümkün değildir. Bu propagandanın arkasında Rum-Yunan ikilisinin ağırlığı muhakkak vardır. Türk tarafından bu firmaya tek bir protestonun gittiğini hiç sanmıyorum. Türkiye’de belki de on binlerce kitap satan bir firma, kuşkusuz, müşterilerinden ve halktan gelecek, okullardan gelecek protestolar karşısında yayına yeni bir yön verecektir.
Geçmişte New York’ta Birleşmiş Milletler’deki Büyükelçileri ziyaret ettiğimizde bize Rum ve Yunan tarafından gelen yüzlerce mektup aldıklarını fakat Türk tarafından benzer bir ilgi veya reaksiyon görmediklerini duyururlar bunun nedenlerini sorarlardı.
Bu nedenle Sn. Özüerman’ın bu ilgisi ve duyurusu takdir edilecek davranıştır. Ümit edelim ki, bu bilgiden sonra bu firmaların kitaplarını alan ve dağıtan kuruluşlar, kitaplarını okuyanlar firmanın sitesini protesto yazıları ile işgal ederler ve Türk milletinin uyumadığını, milli davalarda çok duyarlı olduğunu kanıtlamış olurlar.Teşekkürler Sn. Özüerman!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58