Özür bekleyenler

A+A-
Burhan AYERİ

İlker Başbuğ'un televizyon konuşmaları hayli etkili. Ya da bana öyle geliyor. Kuleli Askeri Lisesi'nde tanımış olmanın katkısı büyük. Hurşit Tolon'la birlikte ağabeyimizin sınıf arkadaşı. Aynı ekip Harbiye'den birlikte mezun oldu. Hiç unutmadığımız ona takılan lakabı idi; Serçe. Bunda edebiyat dersinde işlenen tezat sanatının etkisi kesin. İki metre boyundaki insana serçe denişi hoş espriydi. Başbuğ, komplolar sonucu ilgisiz mahkemede yargılanıp düzmece senaryolarla cezaevinde tutuldu. Ergenekon mağdurlarının arasına dahil edilmesi inanılır gibi değil. Ekranlarda bu konuyu dile getirmekte. "Tek yetkili çıkıp, hata yaptık. Özür dileriz demiyor. Yargılamada inanılmaz yollardan geçildi. Hukuken mümkün olmayan yasadışılıklara maruz bırakıldı. Yetkisiz mahkemelerde değerli insanlar harcandı. Korkut Eken gibi kahramanı hapiste süründürdük. Mehmet Ağar gibi vatanseveri uydurmalarla içeri tıktık. Muzaffer Tekin gibi Kıbrıs kahramanına güneş göstermedik. Kanser ettik.

...

"Fatih Camiî'ni bombalayacaklar" yalanları yazıldı. Gözaltılar, tutuklamalar insan avından farksızdı. Medyadaki iş birlikçiler, kanal kanal dolaşıp iftira yağdırdılar. Bunların kimileri kitap bile yazdılar. Balonları patlamaya başlayınca milletvekili yapıldılar. Sözün özüyle korumaya alındılar. Yakalarında parlamenter rozeti dolaşıyorlar. Şimdilerde "paralel yapı"nın üstüne gidenler bu iş birlikçileri niye görmezden geliyorlar?

En çarpıcısı

Başkanlık ateşinin yakıldığı günlerde Erdoğan'ın örnek verdiği yerlerin başında Meksika vardı. Niçin sorusunu araştırdık. Diğerlerinden farkını çabuk yakaladık. Bu ülkede devletin başı aynı zamanda yargının başı. Yani Tako'nun bol malzemelisi. Hadi bizden örneklemeyle "kaymaklı ekmek kadayıfı". Davutoğlu'nun azlinden sonra başbakanlığa atanan Binali Yıldırım'a bakıyoruz. Erdoğan'ı hedefe taşıyacak hamleleri hızlandırdı. Ana muhalefetin ahengini bozdular. MHP'nin ne yapacağı belli değil. Devlet Bahçeli ve yandaşları, koltuğa sarılmış, "Kararsız Kasım" rolündeler.

Küçük şeyler

Genç Enerji Bakanı'mız, sorumluluğundaki faturaları hafifletme sözü vermişti. Sabırla bekledik, tam tersi oldu. Elektrikteki kayıp-kaçaklara mahkeme yolunu bile kapattı. Albayrak'a tek soru sormak istiyoruz; "PKK ve yandaşlarının ödemediği parayı niçin başkaları üstlensin".

...

 aSpor'da non-stop futbolda küçük aksamalar fark edilmeye başlandı. Örneğin dün sabah hava durumunu izleyenler, "pazar tahmini"ni yakaladılar.

...

Demet Akbağ ile Aramızda Show TV'de başladı. Bazı saftirik ünlüler Sert Komedi'nin kurbanı. Türkiye'de bu tip işleri başlatanları hatırladık. Latif Doğan'ın kaçırılmasını bilenler çoğunlukta. Daha geniş kadro ve imkânla "kopya çekiliyor".

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları