Papadopulos'un ardından

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

’Ölünün arkasından konuşulmayacağı’inanışı önceki gün geberen Rum Yönetimi eski lideri Tasos Papadopulos için geçerli değildir.Yazacaklarımızı zaten bu eli kanlı katil yaşarken de yazmış, söyleyeceklerimizi de söylemiştik. Papadopulos malum Rum zihniyetinin tüm öğelerini taşıması ve bu zihniyete liderlik yapması açısından önemlidir ve her fırsatta gençlerimize iyice anlatılmalıdır. Malum Rum zihniyeti, Megali İdea’cı, Enosis’çi, Kıbrıs adasının Yunan adası yapılmasını öngören ve Türk’ün görüldüğü yerde yok edilmesini emreden unsurları ihtiva etmektedir. Eli kanlı diğer bir katil olan Rum lider Makarios’tan sonra en fanatik Türk düşmanı Papadopulos idi. Makarios onu manevi evladım diyerek yüreklendirmiş, makam sahibi yaparak, Kıbrıs Türkü’nün yok edilmesi planı olan Akritas Planı’nı Yorgacis ile birlikte hazırlanması görevini vermişti. Akritas Planı’nın kan emici vampir Papadopulos tarafından yazıldığını diğer bir Türk düşmanı Rum lider Kleridis, ki şu anda o da can çekişmektedir, şöyle anlatmaktadır: “Söz konusu çalışmanın yazım işinin büyük bölümünü Polikarpos Yorgacis’ten çok Tasos Papadopulos’un yaptığına inanıyorum. Yorgacis, o belgeyi hazırlayacak hukuki olanağa ve eğitim düzeyine sahip değildi. Ben, işin çoğunun Tasos Papadopulos tarafından yapıldığını değerlendiriyorum.”
Eli kanlı Eoka’cı Papadopulos’un tüm geçmişi Türk düşmanlığı üzerine kurulmuştur. Klerides, yaptığı tarihi açıklamalarda Papadopulos’un maskesini defalarca düşürmüştür. Klerides, Kıbrıs’ta uzun yıllardır devam eden çoğu sorunun temelinde Tasos Papadopulos olduğunu kaleme aldığı anılarında ayrıntılarıyla ortaya koymuştur. Kleridis, Rum yönetimi eski lideri faşist Papadopulos’un Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman toplum olarak görmediğini, onlara klasik azınlık haklarından başka hak tanımayı asla kabul etmediğini belirterek, “Papadopulos, Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görüyor” demiştir. Klerides, Papadopulos’un, 1964’te ABD Büyükelçiliği’ne giderek meşhur, “Türkler adaya çıkmaya kalkışırlarsa Kıbrıs’tan Türkleri temizlemek için 1 saat 45 dakikamız var” sözlerini söylediğini de birçok kez tekrarlamaktan çekinmemiştir.
Papadopulos köpeği -köpeklerden özür dilerim- 21 Aralık 1963’te Akritas Planı’nı ustası Makarios ve diğer Eoka’cı katillerle birlikte devreye sokarak cennet ada Kıbrıs’ı cehenneme çevirmiştir. O günden beri Kıbrıs Türkü huzur yüzü görmemiştir. Nesillerdir Rum’un yarattığı vahşetin doğurduğu olumsuzlukları üzerimizden atamadık. Rum katillerin sebep olduğu travma nedeniyle Kıbrıs’tan binlerce kardeşimiz göçe zorlanmıştır. Adada kalanların bugün dahi o vahşeti hatırladıkça kriz geçirdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Kıbrıs Türkü 1963 saldırılarından sonra adanın yüzde üçünde insanlık dışı şartlarda, Anavatan Türkiye’den gelen kısıtlı yardımlarla ayakta durmuş ve ancak 1975’te özgürlüğüne kavuşabilmiştir. 1963-74 arası 11 yıl çekilenleri bir Kıbrıs Türkü bilir bir de Yüce Tanrımız. Mukavemetçi Kıbrıs Türkü Papadopulos gibi katillerin saldırılarına direnerek Türklüğünü, dinini, imanını ve namusunu korumasını bilmiştir. Bugün KKTC’de özgürlük içerisinde yaşamamızı sağlayan aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi de bu vesileyle saygıyla ve minnetle anıyorum.
Şehitlerimizin gazabından kurtulamayan çocuk katili Papadopulos gırtlak ve akciğer kanseri olarak acı çeke çeke gebermiştir. Papadopulos yaşadığı müddetçe prensipleri, ahlaki değerleri olmayan aşağılığın tekiydi.
Bu ahlaksız Papadopulos, Türkü yok etme planı olan Akritas Planı’nı birlikte hazırladıkları Yorgacis’in karısıyla, söz konusu planı hazırlarken, işi pişirmiş, Yorgacis öldürüldükten sonra da bu kadınla evlenmiştir. Papadopulos arkadaşının karısına göz koyacak kadar da namussuz ve şerefsizdi.
Papadopulos’un Sırp lider Miloseviç’in paralarını akladığı ve ABD’nin Kıbrıs eski Koordinatörü Thomas Weston’la, gizlice yakın dostluk ve ortaklık kurarak -diğer bir deyişle Weston’u satın alarak- ABD Hazine Bakanlığı’ndaki “kara para aklama” dosyasını sumen altı ettirdiği artık herkes tarafından bilinmektedir.
Papadopulos’un sahibi bulunduğu hukuk bürosu aracılığıyla daha birçok yolsuzluğa karıştığı bilinmektedir. Bu pisliğin Türk düşmanlığı ve ahlaksızlıkları bu köşemin sınırlarını oldukça aşmaktadır. Özetlemek gerekirse dünya bir pislikten kurtulmuştur. Eli kanlı ırkçı Türk düşmanı Papadopulos’u ve malum Rum zihniyetini gençlerimize her fırsatta anlatmamızda büyük fayda olacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları