Papaz Hrisostomos’un kirli Bizans oyunu

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Azılı milliyetçi ve Türk düşmanı Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos geçen hafta yaptığı açıklama ile gündeme damgasını vurdu. Faşist Eoka’cı Hrisostomos’un açıklamalarına en büyük tepki Rumlardan geldi; açıklamalarının milli Rum çıkarlarına zarar verici nitelikte olduğu söylendi. Sakın eli kanlı Başpiskopos’un açıklamalarına ve Rum tarafındaki tepkilere kanmayın. Yeni bir Rum oyunu ve manipülasyonu ile karşı karşıya olduğumuza dikkatinizi çekmek istiyorum.
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos ne diyor önce buna bir bakalım. Rum tarafında yayımlanan Simerini “Başpiskopos Tepkilere Neden Oldu... Hükümet ve Partiler Sky’a Röportajını Yorumluyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, II. Hrisostomos’un “Sky Yunanistan TV”ye yaptığı açıklamada, halen verilmiş olan tavizlerle ve bugünkü durumla ortaya çıkması muhtemel yeni çözümün, mevcut durumdan çok daha kötü olacağı görüşünü ortaya koydu.
Habere göre, Rum halkının, Annan planına benzer bir çözümü daha büyük bir çoğunlukla reddedeceğini söyleyen Hrisostomos, “Kıbrıs Helenizm’inin varlığının Rum Ortodoks Kilisesi’nin umurunda olduğunu, bu nedenle görüşlerini her zaman söyleyeceğini” belirtti. II. Hrisostomos, müzakere masasında Rum tarafınca kabul edilemez tavizler verildiğini, bu tavizlerin değişmez Türk tezlerine yaklaştığını ve bunların, Helenizmin Kıbrıs toprağındaki devamını tehdit etmekte olduğunu ileri sürdü. II. Hrisostomos “Kıbrıs’ın siyaset dünyası 1974 ve sonrasında istilacının haksızlığını göstermekte başarısız oldu. Aşamalı olarak, zaman zaman verilen tavizlerle, bizim taraf kapana kısıldı” dedi. Rum Yönetimi eski başkanı Glafkos Klerides’i, AB’ye, Güney Kıbrıs’ın üyeliğine karşılık, Kıbrıs sorununu Annan planı temelinde çözme sözü vermekle suçlayan Hrisostomos, “Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olabilmek için AB’yi kandırdı”  dedi.
Dikkatinizi çekmek istediğim husus şudur: Hrisostomos Rum yönetimlerini müzakerelerde taviz vermekle suçlamakla dünya kamuoyuna mesaj vermeye çalışmaktadır. Rumun müzakere masasında Kıbrıs sorununun çözümü için elinden geleni yaptığını; Rumlarca tasvip edilesi, kabullenilmesi mümkün olmayacak ödünleri dahi verdiklerinin mesajı verilmek istenmektedir. Riyakâr Hrisostomos aslında numara yapmakta, gerçek olmayan bir beyanda bulunmaktadır. Bu safsata açıklamanın yanına ise,“Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne üye olabilmek için AB’yi kandırdı”  gerçeğini yerleştirerek açıklamasının tümünün doğru olarak algılanmasına çalışmaktadır.
Rum Hükümet yetkililerinin göstermelik olarak Hrisostomos’a saldıran açıklamalarına kulak vermeyin ve kanmayın.
Rum tarafının dünya kamuoyunu Kilisenin manipülasyonuyla etkilemeye çalışması ile Rum tarafında yapılan ve Rum kamuoyunun gözünde Ortodoks Kilisesi’nin Rum Meclis’inden daha üstün olduğu sonucunun çıktığı anketin aynı zamanda açıklanmış olması sizce tesadüf müdür? Anket sonuçları Rum halkının güvenmeye devam ettiği, en önemli kurumun başı olan Hrisostomos’un açıklamalarının ne kadar da yerinde ve doğru olduğunu destekler niteliktedir. Rum propaganda mekanizması işte böyle çalışmakta ve maalesef başarılı da olmaktadır. Bize düşen görev dünya kamuoyu nezdinde Rum’un kirli oyunlarını afişe etmek, maskelerini düşürmek ve adada yaşanan-yaşanmakta olan gerçekleri anlatmaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları