Paralı askerler-Satılık kılıçlar: Mersenerler

A+A-
Altemur KILIÇ

Başbakan Erdoğan, terörle mücadelede TSK’nın başarısızlığını ve zaafını ima ederek bu mücadeleyi daha başarıyla yapacak bir ‘Profesyonel Ordu’ projesini tezgaha koydu... Ordunun teröristle daha iyi savaşacak özel eğitimli birlikler zaten var ve bunun daha da yaygınlaştırılmasına Genelkurmayca çalışılmakta. Erdoğan’ın amacı kısaca kendine ve hükümetine doğrudan bağlı özel bir ordu kurmak ve sonunda Türk Ordusunu da bölmek.
Gerekçeleri masumane “20 yaşındaki acemi” gençlerle bu mücadele yapılamıyor ve her şehitle “orduya” karşı halkta infial artıyormuş! Asıl infial bu mücadeleyi köstekleyenlere karşı!
Dünya tarihinde bugün “Paralı askerler” mersenerler ve “kiralık kılıçlar” olgusu vardır...
Eski Roma İmparatorluğunda M.Ö. birinci yüzyılda Konsül I. Marius, Roma Cumhuriyeti ordusunda reform yaparken askerlik hizmetini evrenselleştirdikten başka paralı askerler sistemini mersenerleri de hizmete koymuştu.
Sonra başka ülkelerde de uygulanan bu sisteme göre “Mersenerlerin” o ülkenin tebaaları olmaları gerekmiyordu, kılıçlarını maaş-ücret mukabili satıyor ve o ülkenin hizmetine veriyorlardı... Ve “mersener” tabiri aşağılayıcı adeta tahkir edici bir sıfat olarak kaldı ve hâlâ da öyle.
Ne var ki kılıçlarını ideal uğruna başka ülkelerde ekseriya isyancıların hizmetine gönüllü olarak arz edenler de olmuştur... Mesela İspanya iç savaşında, mesela İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Çin-Japon savaşında Amerikalı “uçan kaplanlar”! Yani başkalarının savaşına para için değil de ideal uğruna gönüllü olarak katılanlarla, kılıçlarını para için satanlar ayrı.
Osmanlı da paralı askerler hatta komutanlar kullanmıştı. Esir düşen veya sığınan asker ve komutanlar ekseriya İslamiyet’i seçerek Osmanlı hizmetine girmişlerdi. Aklıma Fransız Aristokrat Bonneval ailesinin bir ferdi olan Claude Alexandre de Bonneval (1675- 1747), geliyor... Osmanlı İm-paratorluğu’nda Ahmet Paşa ismiyle ün salar. Kont sonradan Humbaracı Ahmet Paşa olarak Osmanlı Ordusunun topçu teşkilatını kurmuştu. (Torunlarından Aslan Humbaracı gazeteci ve dostum oldu. Vefat etti.) Ben bu konulardaki ayrıntıları anlatmalarını Profesör İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı’dan rica ediyorum...

Yabancılar Lejyonu ve Gurkalar
Paralı askerler denince akla, İngilizlerin Nepal orijinli Gurkaları ve Fransa’nın, İspanya’nın Kuzey Afrika’da kullandıkları Legion Etranger gelir.
Legion Etranger (Yabancılar Lejyonu) 1831’de kurulmuştu... Özellikle Kuzey Afrika’da ve Fransa’nın başka sömürgelerindeki savaşlarda kullanıldı. Son olarak Cezayir’de aşırılıklarıyla temayüz etmişti. Fransa’nın savaşlarında çeşitli milletlerden (hatta aralarında Türkler de vardı) oluşan özel paralı askerler çarpışırdı.
Lejyona; ya macera hevesiyle ya da kişisel bir olaydan sonra (ailesiyle ters düşenler, aşkta hüsrana uğrayanlar vd..) katılanlar olurdu. Lejyon o dönemlerde başarılı da olmuştu... Bu konuda “Beau Geste” adlı güzel bir filmi hatırlarım... Lejyon hâlâ var mı bilmiyorum!
Ve adeta paralı askerlikle özdeşleşmiş Gurkalar! Savaşçı bir Nepal kabilesine mensup Gurkalar önce İngiltere’nin Hindistan’daki ordusunda kullanıldılar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları