Parana sahip çık

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Bankaların müşteri hesaplarından yasal olmayan yollarla para alma uygulaması halen devam ediyor.
Şubeler her ayın son işlem gününde kredili mevduat hesabını kullanan müşterilerinin hesabından faizin ve yasal vergilerin dışında bir de kafasına göre para çekiyor. 1000 lira kredili mevduat hesabı olan bir vatandaş eğer o ay 100 lira bile kullanmış olsa, ödeyeceği üç beş liralık faizin dışında banka şubesi 50-60 lira parayı çekip şube gelir kalemine atıyor.
Bu bir suçtur!
Bu bir hırsızlık!
Bu hırsızlığa ise malesef, bankaları denetlemekle yükümlü kurum olan BDDK da göz yumuyor. Banka paramı çalıyor yazımın üzerinden neredeyse 2 ay geçti. Bu konu daha sonra bütün gazetelerin birinci sayfasında yer aldı.
Aldı da ne oldu? Koca bir hiç! Bankalar halen ayın son işlem günü elini müşterilerin cebine atıyor ve resmen soygun yapıyor.
Bankaları denetleme ve düzenlemeyle yetkili kılınan tek kurum olan BDDK ne yapıyor? Zaten Başbakan bile BDDK’dan umudunu kesmiş olmalı ki, vatandaşa  “Bankaları siz terbiye edin”  diyor. Yani BDDK’ya  “Ey BDDK bu bankaları neden terbiye etmiyorsun” demiyor. BDDK kredili mevduat hesaplarından faizin dışında şube olarak kesilen bu parayı sıradan faiz dışı gelir olarak düşünüyorsa yanılıyor. Bu bankalar için faiz dışı bir gelir olamaz! Bu sistemin açığı.
BDDK’nın bu açığı kapatması lazım.
BDDK’ya soruyorum:
Bir banka şubesinde bireysel portföy yöneticisi müşteri hesabından kontrolsüz bir şekilde kafasına göre ya da amirlerinin isteği doğrultusunda istediği rakamı şube hesabına nasıl aktarabilir?
Bu rakamın sonu yok. Tamamen portföy yöneticisinin vicdanına kalmış bir durum. Hesaptan isterse 10 lira isterse, 100 lira alır. Hatta 1 milyon lira bile alıp hesapta para yoksa müşteriyi borçlandırabilir bile.
Bunun adı sistem açığı değil de nedir?
BDDK bu sistem açığına neden müdahale etmiyor.
Tekrar ediyorum, buradaki işlemi hizmet geliri olarak nitelendirmek son derece yanlış. Bunun tek bir izahı var o da hırsızlık!
Bireysel vatandaş olarak ne yapmalıyız?
Eğer maaşınıza karşılık banka tarafından açılan bir kredili mevduat hesabınız varsa bunu mutlaka inceleyiniz. Hatta gidip bankadan son 5 yıllık dökümünüzü alınız. Bu hesapta faiz dışında alınan bir ücret görürseniz bunu bankadan faizi ile talep ediniz. Banka bu ücreti size kayıtsız şartsız  ödemek zorunda. Çünkü bu yasal olmayan yollarla  sizden alınmış bir para.  Bu parayı banka size ödese bile hesabınızdan para çalan banka şubesini ve BDDK’yı Cumhuriyet Savcılığına şikayet edin. Bankayı hırsızlık suçundan, BDDK’yı da bu hırsızlığa izin verdiği için.
BDDK bu güne kadar bu soyguna dur dememekle suç işliyor.
BDDK yetkililerine buradan sesleniyorum. Belki bu soyguna dur dememekle ceza kanunları nezdinde suç içliyor ve bundan şu an için yırtıyor olabilirsiniz.
Ancak eğer inaçlıysanız ve Allah’tan ve O’nun ilahi adaletinden korkuyorsanız biliniz ki, ahirette bunun vebali ve günahı çok büyüktür. Bankaların bu hırsızlığı ne yılda bir kez alınan kart ücretine ne de havale-eft ücretine benzemez.  Hele bu 50 TL’lik lahmacun parasına hiç benzemez.
Lahmacun nereden çıktı derseniz, anlayan anladı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları