Pekin: "Türkiye'yi test etmek isteyebilirler"

Pekin: "Türkiye'yi test etmek isteyebilirler"
Suriye'de çözüm arayışları sürerken Türkiye ile ABD arasında uzun pazarlıklar sonucu karara bağlanan Menbiç'e ABD'nin Avrupa Komutanlığı'nın dahil olması tartışmaları beraberinde getirdi.

Fatih ERBOZ / Ankara

Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Amerikan Avrupa Komutanlığının aynı zamanda NATO Komutanı aynı zamanda da ABD'nin Avrupa Komutanı olduğunu belirtti. Pekin, "Avrupa Komutanlığının ilgi alanını bütün Avrupa, Akdeniz, İsrail ve Türkiye alır. Bunun dışındaki yerler CENTCOM'a ait. Bunu şöyle değerlendirebiliriz, demek ki NATO güçleri devreye giriyor Suriye'de. Avrupa Komutanlığı'na Suriye bölgesinde yeni sorumluluklar veriliyor. NATO'nun fiilen silahlı kuvvet olarak da devreye girmesi sonucunu doğurur. NATO ayrı bir varlık değil ama ülkelerin birleşiminden meydana geliyor. Sonuçta Avrupa bölgeye daha çok müdahil olacak delmektir" diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerinin belli olduğunu ifade eden Pekin, ABD'nin Türkiye'yi karşısına almak istemediğini ve Avrupa'yı devreye sokarak işleri yürütmeye çalışacağını dile getirdi. Pekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun anlamı Menbiç ile beraber Fırat'ın doğusunda da Avrupa Komutanlığı devreye giriyor, bütün Suriye bölgesinden o sorumlu olacak. Türkiye'nin önünde Fransa, İngiltere ve diğer ülkelerle yeni bir mücadele başlıyor demektir. Bölgeyi bir bütün olarak görüyor, Akdeniz ile birlikte. Avrupa'nın tamamı ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sorumluydu. Bu anda itibaren Suriye'yi de işin içine aldılar, Avrupalılar Suriye'de daha çok işin içine girecekler. Türkiye de NATO müttefiki olduğu için bu durum karşısına çıktı. Şimdi Türkiye'yi NATO yoluyla sıkıştırmak daha kolay olabilir. En azından bazı konularda. PYD'yi de mağdur gösterebilir. Büyük ihtimalle NATO ile birlikte ABD'nin garantörlüğü altına giriyor Fırat'ın doğusu."

Zaman zaman İdlib'in güneyinde Halep-Lazkiye yoluna terör faaliyetleri olduğunu, bunu engellemek için Rus hava kuvvetlerinin operasyon yaptığını belirten Pekin şunları anlattı: "Güneyde ise iki Şii köyü var. İranlılar Suriye güçlerinin bu bölgeye girmesini istiyor. Suriye güçleri o bölgeye girer mi? İran bunu test etmek istiyor olabilir. İdlib'in güneyindeki köylere girildiğinde Türkiye'nin tavrı ne olacak? Türkiye'yi test etmek isteyebilirler, bundan sonra İdlib'in içine girme gibi bir düşünceleri olabilir ama Türkiye bu düşünceye karşı. Hem İran, hem Rusya nezdinde gerekli temaslar sağlandı, burasının bir ateşkes bölgesi olduğunu Türkiye'nin gerekli tavrı ortaya koyacağı söylendi." 

İsmail Hakkı Pekin, bölgeye bir bütün olarak bakmak gerektiğine işaret ederek, "Rusya da, Suriye de bir açıdan bölgeden İran'ın çekilmesini istiyor ama pek yüksek sesle dile getirilmiyor. İran'da Sokak hareketleri yine başladı. Rusya Suriye'den çok da büyük bir kuvvet çekmedi. Rusya Suriye'ye gelecek durumda. Bölgeye bir bütün bakıp ABD'nin ve Avrupa'nın bölgede bir Kürt devleti kurmak fikrinden vazgeçmediğini görmemiz gerekir. ABD'nin bu konuda artık yavaş yavaş sinsi hareketlerini görmemiz gerekiyor" diye konuştu. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş