Peşmerge; ABD, İngiltere ve Almanya öncülüğünde toplantı yaptı

Peşmerge; ABD, İngiltere ve Almanya öncülüğünde toplantı yaptı
Peşmerge Yönetiminin sözde Bakanlar Kurulu, Peşmerge Bakanlığının yeniden düzenlenmesini ve Peşmerge güçlerinin tek çatı altında birleştirilmesini öngören projeyi onayladı.

Peşmerge Yönetiminin Başbakanlık internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Bakanlar Kurulu, Peşmergebaşı Neçirvan Barzani'nin başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ve bakanlar ile ABD, Almanya ve İngiltere'nin askeri danışmanlarının katılımıyla toplandı.

Toplantıda, İçişleri Bakanı Kerim Sincari "Gelecekte Peşmerge" başlıklı, "Peşmerge Bakanlığının yeniden düzenlenip bünyesindeki tüm güçlerin tek çatı altında birleştirilerek modern bir güç haline getirilmesini" öngören 35 maddelik raporu Bakanlar Kurulu'na sundu.

Açıklamaya göre Bakanlar Kurulu, projeyi detaylı şekilde ele alındıktan sonra hayata geçirilmesi için onayladı.

Peşmerge Bakanlığı iki siyasi partinin hakimiyetinde

Peşmerge Yönetimi Bakanlığına bağlı askeri güçler her ne kadar tek bir isim altında görünüyor olsa da aslında iki siyasi partinin etkisinde bulunuyor.

Peşmergebaşı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Genel Sekreterliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliğine (KYB) bağlı iki Peşmerge gücü bakanlıkta fiili olarak varlık gösteriyor.

KDP'li Peşmergeler daha çok Erbil, Duhok, Musul Ovası ve Sincar ilçesinde, KYB'li Peşmergeler ise Süleymaniye, Kerkük ve Halepçe'de askeri hakimiyeti elinde tutuyor.

İlgili Haberler
ABD, Almanya ve İngiltere, Peşmerge’yi eğitecek!"Referandumdan dönüş yok"Yeni Şafak yazarından “Kürt Devleti” tepkisi
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş