Petrol fiyatları ve piyasa

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Borsada yaşanmış bir hikaye... Patron, kendi şirketi üzerinde işlem yapan ve büyük paralar kazanan bir spekülatörü terse getirmek için şirketinin hisse senedi üzerinde baskı kurmaya başlar.
Elinde yüksek miktarda hisse bulunduran oyuncuyu korkutmak ve baskı oluşturmak için yapabileceği en iyi hareketin, fiyatların düşmesi için satış baskısı oluşturmak olduğuna inanır.
Hisse senedinin borsada son işlem görme fiyatı 33 lira 500 kuruştur. Elindeki hisselerin bir bölümünü satacağını açıklayarak psikolojik baskı uygular. Nitekim üç beş satar... Hisse senedinin fiyatı 26 liraya kadar geriler. Elinde hisse senedi bulunduran oyuncunun sıkıştığını gören patron hızını alamaz ve hisse senedinde satış yapmaya devam eder. 
Tam bir panik havası vardır.
Sonunda hisse senedi yüzde 50’nin de üzerinde değer yitirmiş ve senedin fiyatı 10 liraya kadar gerilemiştir.
Elinde hisse senedi bulunduran oyuncu resmen perişan olmuştur.
Hisse senedi bozuk psikolojili yatırımcıların da satışları ile öldürücü noktaya gelir. Senedin fiyatı 8 liraya geriler.
İşte o anda, hiç hesapta olmayan bir olay olur. Hisse senedinin fiyatının çok düştüğünü düşünen küçük yatırımcılar bir anda alıma geçerler. Bu küçük de olsa alımlar, daha büyük spekülatörlerin ilgisini çeker ve onlar da alıma geçer. Hisse senedi bir anda 8 liradan 12 liraya gelir. Patron bu kez satış yapmaya korkar. Çünkü elindeki hisse senedini kaptırırsa aynı zamanda şirket yönetimi de tehlikeye girecektir. Dayanamaz bu talebe ve patron da alım yapmaya başlar. Hisse senedi patronun alım haberi ile yeniden yükselir ve bu kez kısa sürede 18 liraya yükselir. Senet  o dönem yeniden 28 liraya kadar yükseldi.
Patronun yanlış bir hesabı işleri alt üst etmişti.
Hesaba katmadığı, fiyatı çok düşen senede piyasanın talep göstereceği kuralıydı.
O kural işlemiş ve oyunun ters dönmesine neden olmuştu.
Ya petrol
Petrol fiyatları 140 dolardan 48 dolara kadar geriledi. 
Bunda Amerika’nın büyük etkisi değil, tamamen parmağı olduğunu artık bilmeyen yok.
Rusya’yı cezalandırmak amacıyla ekonomik savaş ilan eden Amerika, bu ülkeyi çökertmek için petrol fiyatlarını aşağı çekti. Amerikalı spekülatörler sert satışlar yaptı. Bu satışlar Amerikan hükümetinin petrol stoklarının arttığı yolundaki haberlerle desteklendi.
Petrol düştükçe Rusya ekonomisi yerlerde sürünmeye başladı.
İşte bu noktada da aynı kural devreye girdi. 
Fiyatı çok düşen bir mala genel talebin oluşması...
Petrolün 140 dolardan 48 dolara kadar düşmesi, dünyanın her köşesindeki yatırımcılara oldukça cazip gelmişti ve 100 dolardan 100 milyon dolara kadar değişen rakamlarla vadeli piyasalardan petrol almaya başladılar. Petrol 48 dolardan 60 doların üzerine çıktı. 
Piyasa oyuncularında hafif bir panik görülüyor. Halen fiyatın aşağı eğilimi olduğunu düşünen ve vadeli piyasada açık satışlarını kapatmayan Amerikalı oyuncuların içinde bir korku var. Bu korkunun, petrol 70 dolara ulaştığında paniğe dönüşmesi kaçınılmazdır.
İşte o zaman petrolde açık pozisyonlar kapatılacak ve fiyatlar yeniden alıp başını gidecek.
Amerika da tıpkı bizim uyanık borsa şirket patronu gibi piyasayı dikkate almamıştı.
Çok bilen çok yanılır misali...   

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları