Petrol kokan Apo hidayeti!.

A+A-
Behiç KILIÇ

Artık biliyoruz ki;
bu bölgede bir ateş topu üzerinde oturuyoruz.. Petrolün sıcaklığı böyledir yani!..
Batı, bizim ellerde oyun kuruyor!.. Bu oyunda rejisörün yatak odasından geçen oyuncular mevcut..
Rol verilenler arasında Barzani de var, İmralı’da
istirahat ettirilen Apo da... Bu Apo beyin gücü işte
bu tiyatroda önemli rolü olduğu içindir!..
Bu ikisi aslında rakiptir.. Sıkı iki rakip... Aynı rejisör yönetimindedirler ama ikisi birbirinin gözünü oyacak şekilde rakiptir...
Biri ötekini, kafalarındaki krallık için engel sayar.. Rejisör de bunları, birer mavi boncukla idare eder!..
Kuzey Irak’ta seçim var... Bu seçime Abdullah Öcalan yanlısı partinin katılması yasaklandı... Barzani  “Apoculara” geçit vermedi...
Apo da, özerk bölge talebinde en büyük sebebin Barzani’ye Kürdistan
kurdurulmak istenmesini gösteriyor!..
Bunların ellerindeki kozlara bakınca, Barzani’nin “albenisi” petrol!.. K.Irak’ın petrol kuyularındaki vize,  “rejisör” tarafından Barzani’ye tevdi edildiğinden, Barzani öncelikli muhatap her kes için..
Apo da, Barzani’ye karşı zuladaki sopa gibi!..


APO’nun ipine sarılma!..
Alemin kralı, aniden  “Kürt sorunu” nu Apo ve PKK ile çözebileceğine karar verirp TÜSİAD’ın önüne düştü ya!..
Merak ediyorum..!
Apo biladeri,  “demokratik özerk bölgeyi”  kurunca, bizim alemin kralı, köşesinde “Türkiye Türklerindir” yazan Hürriyet’i oralarda nasıl pazarlayacak!..
Belki de “kaz gelecek yerde” böyle meselelerin kıymeti harbiyesi yoktur!..
Hürriyet olmazsa, patronun öteki ürünleri prim yapar açık kapanır!..
Hürriyet olmazsa benzin mazot olur mesela!..
Ne alaka!!? Hiç işte, geyik kovalıyoruz ya!.. Memleketin hakim havası Ergenekon dosyalarını okuya okuya, her fısırıktan nem kapıp bir durum vaziyeti ihdas edebiliyoruz evel Allah!.. Öyle ya, birden bire ortaya çıkıp da “Bu işi çözse çözse Apo çözer!”  moduna girmenin bir hikmeti olmalıydı... Hem de, ardında TÜSİAD’ı hissettiren bir kampanya şiddetinde bir iş söz konusuydu!..
Üzerinde biraz iz sürünce..! Bir bakıyorsunuz yakın geçmişte, aynı kampanya için bir Kandil seferberliği var.. Ardından bu.. Kaynak, ne tesadüf farklı isimlerle aynı patronajın yıldız tablosu!.. Milliyet=A.D... Hürriyet=A.D.. TÜSİAD=A.D
İşte bu kampanya ne diyor?!.
“Bu iş Apo’dan geçer onunla muhataplıktan!”  diyor..
Şimdi hafif bir nefes alalım.. Abdullah Gül, birinci ağız olarak ne diyor?..  “Kürt sorununun çözümü konusunda siyaset-asker ve sivil üst bürokrasi, yani birinci dereceden organizatör-sorumlu merciler arasında yüzde yüz uyum var”  diyor... Bu uyumun hangi mecrada olduğunu yansıtacak ip uçları var mı?.. Var.. Peki buna göre devlet hangi yolda yürüyor?.. Apo’yu bir terör suçlusu olarak bu işin muhatabı kabul etmeyen, Kürt vatandaşları direkt muhatap alan bir temel üzerinde yürüyor... Konu ile ilgili iki ana unsur benimseniyor... Türkiyede’ki vatandaşlar, Kuzey Irak’taki Kürt bölgesi ile ilişkiler... Burada da muhatap Barzani-Talabani...
Apo ne?.. Apo, suçu sabit bir mahkum...
Eee o halde, bu iş ne iş?!..
Yani Türkiye’nin temel duruşunu bir kenara itip  “Bu işi Apo ile görüşerek çözün!” kampanyasını başlatmanın sırrı ne?!.


Muhtacım petrol!.
İnsanın aklına ne fesatlıklar geliveriyor hani!..
Bizim matbuatın patron takımında bir huy belirdi, gazeteyi televizyonu kuran Barzani’ye koşup petrol kuyusu istiyor... Allah için Peşmerge de bir hayli mültefit bu konuda!.. Gideni pek boş çevirmiyor!..
Tabii bu arada giden, bizim iktidardan “kart sahibi yakinimdir” diye bir torpil makbuzu almak zorunda!..
Şimdi..! Acaba diyorum, bu bizim sıkıntıları malum değerli büyüğümüz Irak dolaylarında aradığı şefkati bulamamış olabilir mi!?.
Arz ettiğim gibi fesatlıktan meraktan soruyorum, bu değerli büyüğümüzün de Irak’a bir kuyu hamlesinden bahsediliyordu, o kuyu işi yaş mı çıktı da!..
“Lan peşmerge senin ilacın İmralı’da” diye bir hamle gerçekleşti?!.
Orta Doğu çukurunda oyunların bireysel kurulmadığını da göz önüne alırsak, böyle bir  “kuyu anlaşmazlığı” söz konusu olduğunda, meselenin arkasında çok uluslu şirketlerin varlığını da düşünmek lazımdır!.
Yani “çözüm” denilen dalganın neyi çözmeye matuf olduğu bilinmelidir öncelikle mesela!..

Yazarın Diğer Yazıları