Pis pusuya düştük...

Pis pusuya düştük...
Silah verme diyor. Veriyorlar."Gelmezsen kayıp saymayız" Dediler. Yine de gidiyor.

"Arkamızda Amerika var pususuna" düşmemiş olsaydık; şimdi Japonya ile Almanya düzeyinde kalkınmış, Kürt sorununu kendi içinde çözmüş, Ortadoğu'da sözü geçen, Avrupa'da ağırlığı olan, Asya'da itibar sahibi ve dolasıyla ABD'nin gözünde de saygın ülke olacaktık.

Soğuk savaş döneminde Amerikan tembihine uyarak Türkiye, kaynaklarının önemli bölümünü toplumsal kalkınma için değil, NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olmak için planladı. Kaynaklar, "en hakiki mürşit ilimdir" anlamında bilim, teknik, yaratıcılık, beş üretip bir tüketerek Avrupa'yı her açıdan yakalama, onu geçme üzerine kullanabilseydik, İkinci Dünya Savaşı'ndan harap ve bitap çıkan Almanya ile Japonya'nın yaptığını biz yapabilecektik. Trump'a yalvarıyor. Putin'e ricaya gidiyor. PYD'ye silah vermeyin. Onu almayın, bizi alın. Amerika ve Rusya çok güçlü olduğu için değil biz; kendi sorunumuzu çözemediğimiz için sınırımızda Rus askerleri ile ABD askerleri YPG ile birlikteler.

* * *

En büyük Türk milliyetçisi geçinen partinin genel başkanı, eski Amerikan arabaları koleksiyonu yapıyor ve en yerlici, millici, Osmanlıcı babaların çocukları, ellerinde "Amerikan yapımı iPhone7 cep telefonu ile sosyal medya tımarhanesinde" zamanlarını perişan ediyorlar, Cumhurbaşkanı'nın gözüne girmek isteyen yeni zengin işadamları ise Türk bankalarının yüksek faizli tahvil satışı ile "dışardan borç alınan dolarlarla umreye ve hacca giderek öbür dünyada cennete girebilme turları" düzenleniyor.

Necati Doğru Sözcü

 

 

***

 

İkinci "Çuval" olayı

---------

AKP iktidarının Esad'ı devirme saplantısı Türkiye'yi Ortadoğu'da ciddi tehditlerle karşı karşıya bıraktı. Bu konuda CHP Milletvekili Dr. Aytun Çıray'dan bir mektup aldım.

Özetleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Diyor ki:

"Çok değerli büyüğüm… AKP iktidarının, adına 'Stratejik Derinlik' dediği yanlış politikaları nedeniyle Türkiye, Suriye çukurunda debelendikçe daha da batıyor! Atanmış 3 bürokrat, Akar, Kalın ve Fidan, Erdoğan'ın ziyareti öncesinde Amerika'ya gönderildi. Tam bu heyet oradayken Trump'ın terör çetesi YPG'ye ağır silahlar verilmesi kararını imzalaması, ne yazık ki 'İkinci ÇUVAL' olayıdır! Ayrıca, ABD Dış İlişkiler Konsey Başkanı Haass "Erdoğan ziyaretini iptal ederse büyük kayıp olmaz!" demiştir. 'Beka sorununu çözmek için' diyerek bu hilkat garibesi anayasa değişikliğine oy veren MHP milletvekilleri şimdi ne düşünüyor acaba? AKP iktidarının yanlış iç ve dış politikalarının bizi getirdiği yer hazin olmanın dışında, felâkettir. Kısacası, beka açısından durum bugün, dünden daha vahimdir!"

Rahmi Turan Sözcü

 

 

***

 

Yeni Türkiye'nin "ceberrutları"

--------

KADIKÖY Yoğurtçu Parkı'nda belediyeye ait hafriyat kamyonunun çarptığı Şule İdil Dere'nin ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Dere, parkta yürüdüğü sırada yaya-bisiklet yolunda hafriyat kamyonu tarafından ezilmişti. Kamyon sürücüsünün, daha cenaze toprağa verilmeden salıverildiğini de hatırlayalım.

Savcılık bununla ilgili bir soruşturma başlatmıştı. Olayda kusuru ya da ihmali olduğunu düşündüğü 7 kişiden memur olanlar hakkında, İstanbul Valiliği'nden soruşturma izni talep edilmişti. Savcının soruşturma izni talebine aradan geçen üç aydan fazla süredir bir yanıt verilmiş değil. Bu arada hakkında soruşturma izni istenilen memurlardan birinin belediyede terfi ettirildiği ve teftiş kurulunda önemli bir göreve atandığı da iddia edilmiş ancak bununla ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştı.

(...)  Milletvekillerinin bile dokunulmazlıklarının kaldırılıp hapse atıldıkları ülkede, devlet memurlarının dokunulmazlıkları sonuna kadar kullanılıyor. (...)"Eski Türkiye'de", buna "ceberut devlet" diyorduk, yenisinde ne deniliyor?

Mehmet Y. Yılmaz Hürriyet

 

***

diyojen,-ercan-akyol-milliyet.jpeg

Karikatür Ercan Akyol Milliyet

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş