Pişman olacağa benziyorlar

A+A-
Afet ILGAZ

Galatasaray’ın şampiyonluğunu tebrik ederim. Bu, spordur; kazanılır da kaybedilir de. Herkes Fenerbahçe’ye yapılan zulmü hatırlattı ama Galatasaray da bizim takımımız.
Şimdi milli bayramlarımız vesile edilerek yapılan başka bir zulümden bahsedeceğim.

***


Son tutuklama dalgasında ortaya konulan belgelerin 12 sene önce icat edilen bilgisayar yazılımıyla yazıldığını yeminli bilirkişi söyledi ama maskaralık devam ediyor. Bunun da her şey gibi bir sonu vardır ve o son, gelecektir.

***


Zulüm üstüne zulüm. Halk,  “bayramıma dokunma”  diye bağırıyor; Danıştay, kararı iptal ediyor ama dinleyen yok.  “Yönetmelik değiştiririz”  diyorlar. Adalete sığar mı bu? Adil olmayan rejim ayakta kalabilir mi? Etek boylarını uzatmak istiyorsanız buna bir tamim çıkarırsınız. Bunu da dayatarak değil meramınızı samimiyetle açıklayarak yaparsınız.

***


Türkiye Gençlik Birliği, cevval, çalışkan yurtsever çocuklardan oluşuyor. Buna bir çözüm getirdiler ki harika oldu. Dünyanın dört bir yanından gelecek gençler 19 Mayıs’ımızı,  “dünya gençlik bayramı” olarak, Türkiye’de kutlayacaklar. Tünelde toplanacak, Taksim’e, Dolmabahçe’ye yürüyecek, orada konserler düzenleyecekler. Bu yüzden de  “Viva 19 Mayıs”  sloganlarından biri olacak. Yanında  “Yaşasın 19 Mayıs” ,  “Yer gök 19 Mayıs”  gibi sloganlar da var.

***


Mezhep ayrılıklarını körükleyen iktidara karşı da çok ilginç bir katılım olacak. Mazlum ülkeler, Hıristiyan veya Müslüman, gençlerini yollayacaklar bayrama. Irak’tan Bush’a ayakkabı atan gazeteci başta olmak üzere, elbette Suriye’den, İran’dan Güney Amerika’dan, Türk Cumhuriyetlerinden, Avrupa’dan... Bu ülkelerin 19 Mayıs bağlamında ortak yanları, belirttiğim gibi, mazlum ve bağımsızlığa gönül vermiş ülkeler olmaları. Emperyalizme karşı uyanışta olan, harekete geçen, tavır koyan ülkeler olmaları. Yani iktidar milli bayramlarımıza posta koyarken onları daha gürleştiriyor, yaygınlaştırıyor, cazip hale getiriyor.
Bütün halk saat 15’te, Tünel’deki toplanma yerine akacak. Pencere ve balkonlar hem bizim hem misafirlerin bayraklarıyla donanmış olacak.
Atatürk’ün bağımsızlık savaşını başlatan bağımsız ruhu, nasıl bütün mazlum ülkelere ilham, şevk ve bilinç kaynağı olduysa, bayramlarımız gene öyle devam edecek ve iktidar, stadyum bayramlarını yasakladığına pişman olacak.

Yazarın Diğer Yazıları