Piyasa durgun... İşsizlik arttı...

A+A-
Esfender KORKMAZ

Türkiye’de ekonomi denilince, borsa ve kur ve finans sektörü anlaşılıyor. Borsa artıyorsa ve kur düşüyorsa, ekonomik gidişat iyi olarak yorumlanıyor. Söz gelimi...
Gerçekte ise borsanın spekülatif artması ve enflasyona rağmen kurun sabit kalması ekonomide dengelerin bozulması demektir. Söz gelimi   2012 yılında büyüme oranı yüzde 2.2’ye düştü. Buna rağmen borsa yüzde 40 arttı. Demek ki borsanın hareketi ekonomik performansı yansıtmıyor. Ayrıca kur düşük kaldığı için durgunluğa rağmen 2012 yılında yine 48.9 milyar dolar cari açık verdik.
Enflasyona rağmen kurun aynı kalması istikrar değil, istikrarsızlığın göstergesidir. Reel kur dengesi bozulur. Ülke rekabet gücünü kaybeder.   Buna rağmen bazı köşe yazarları hangi akla hizmet ediyor da kur artmadı işler iyi diyor!?
Eğer ekonomik gidişat, olduğundan farklı aksettirilirse, bu durum  üretici ve tüketiciye ve özellikle de hükümete yanlış sinyal vermek anlamına gelir. Hükümet önlem almak gereğini duymaz. Bunun içindir ki bazı köşe yazarları iyimser görünmek için veya başka bir amaçla  gerçekleri gizleyerek topluma kötülük ediyorlar
Öte yandan Ocak ayı işsizlik göstergeleri de hiç iç açıcı değil. Zira geçen sene ocak ayında yüzde 9 olan işsizlik oranı bu sene ocak ayında 1.4 puan artarak 10.4’e yükseldi. Yine 2012 yılı ortalaması yüzde 15.4 olan fiili işsizlik oranı bu sene yüzde 18.3’e yükseldi.

 

 

Fiili işsiz sayısı, TÜİK’in iş aramadığı için işsiz saymadığı, gerçekte ise iş bulsa hemen başlayacak olan insanlardan oluşuyor. Bunlar açıktan iş aramıyor ve fakat fiilen işsizdirler. Bu nedenle toplam işsiz sayısı TÜİK’in ilan ettiği işsizlerle ,iş aramayan işsizlerin toplamıdır. Bu şartlarda 2013 ocak ayında fiili işsizlik oranı yüzde 18.3’tür.
İstihdam tarafında olumlu bir gelişme, kayıt dışı istihdamın azalmış olmasıdır. 2012 ocak ayında sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmayanların oranı yüzde 38.4 iken bu sene ocak ayında yüzde 36.2’ye geriledi. Sektörler olarak da tarımda kayıt dışı çalışanlar oranı yüzde 83, tarım dışı sektörlerde ise yüzde 22.7’dir. 
Tarım sektörü gizli işsizleri barındıran bir sektördür. Geçmişte sosyal güvenlik açısından bu sektörle ilgili birtakım kolaylıklar yapılmıştır. Ancak yine de tarım ve tarım dışı faaliyetler arasında çok fark olduğundan, bu sektörde sosyal güvenlik sorununu da farklı değerlendirmek gerekir. Sistemin içinden çıkarmadan ayrı bir mevzuat oluşturmak ve sistemi çok basite indirgemek gerekir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları