Piyasalarda yangın var!..

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Dünya ekonomisi son bir yıldır için için yanıyordu.
3 yıl önce Amerika’da konut sektörü ile başlayan ve bankacılık sektöründeki iflaslarla bütün dünyayı etkisi altına alan kriz, kısa sürede bütün dünyayı kasıp kavurmuştu. Dünya yeni bir krizi yaşıyor.
İçin için yanan ekonomilerdeki yangın artık öyle büyüdü ki kontrol etmek mümkün değil. Krizin merkez üssü yine Amerika.
Borç batağındaki bu dev ülke her an dünyayı yeni bir kâbusa sürükleyebilir.
ABD yönetimi daha fazla borçlanmak için yetki istiyor. Senato ‘hayır’ diyor.
ABD Başkanı restini çekti.
Eğer borçlanma tavanı artmaz ise felakete sürükleniriz.
Başkan Obama’nın söyledigi felaket dünya için aslında kıyamet.
Kıyamete birkaç gün kaldı.
ABD senatosu izin vermezse dünya devi Amerika devrilecek.
Bu devin devrilmesiyle irili ufaklı yüzlerce ülke de altta kalacak ve bu felaketi yaşayacak. İşte bu global felaket öncesi para piyasalarında son durum:
Döviz:
Herkesin gözü dövizin üzerinde, çünkü Türkiye’de çok ciddi yabancı pozisyonu var. Yabancılar son 20 gündür Türkiye’den yavaş yavaş çıkmaya başladılar. Bu da dövizin 1.70’e kadar yükselmesine neden oldu. Borçlanma krizinin aşılmaması halinde dövizde yüzde 20’ye yakın bir artış yaşanabilir. Merkez Bankası bu konuda sürekli uyarıda bulunuyor.
Borsa:
Borsa bir ileri iki geri ile yabancıların pozisyonunu takip ediyor. Yabancılar Türkiye’yi son 3 aydır terk ediyor. Özellikle bankacılık hisselerinden yavaş yavaş çıkıyorlar. Endeksin halen yüksek olduğu ifade ediliyor.
Faiz:
Faizlerde yükseliş yavaş yavaş başladı. Merkez Bankası dövizdeki sert yükselişe karşı faiz silahını çekebilir. Bu da faizlerin yeniden yükselmesi anlamına gelir.
Altın:
Tamamen çaresizlikten yükseliyor. ABD’nin kritik durumundan dolayı dolardan, Yunanistan gibi bir çok ülkenin durumundan dolayı da eurodan kaçanlar çareyi altın almada buluyorlar. Altın için fırtınalı bir havada güvenli limana sığınma benzetmesi yapılıyor.
Türkiye:
Kriz Türkiye’yi teğet geçecek mi?
Merkez Bankası önce uyardı. Dikkatli olun dedi. Piyasalar Merkez Bankası’nın bu uyarısı ile allak bullak oldu. Dolar bir günde 1.730’a yükseldi. Sonra başbakan ‘Teğet bile geçmeyecek. Çok güçlüyüz’ dedi.
Merkez Bankası çark etti Başbakan’ın bu açıklamasından sonra. Yeniden hesap kitap yaptı. Krizin Türkiye’ye ulaşmayacağını söyledi.
Dünyanın dört bir yanı alev alev yanarken Türkiye’nin bu yangından etkilenip etkilenmeyeceğini yaşayarak göreceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları