PKK demokrasi adına İstanbul'u da bastı!..

A+A-
Behiç KILIÇ

İstanbul sokaklarında, Apo posterli PKK flamalı sürüler avaz avaza dolaşıp propaganda yapıyorlar!..
AB hakkı, demokrasi hakkı!..
PKK’lı sürülerin peşine takıldığı, gösteri araçlarının hoparlörlerinden bir terane yükseliyor, marş gibi!..
Kürtçe, Ermenice, Lazca imiş söylenilen, söyledikleri de şu
malum kişi Vedat Türkali’nin  “Bekle Bizi İstanbul” şiirinin bestesi... PKK muhiplerine seçim şarkısı vermiş Türkali bey.. (Hem de bu şiiri isteyen CHP’ye kol uzatıp, bunlara size feda olsun demiş..) Allah için şiir on
numara... İstanbul’u;
“Bir avuç vurguncu müteahhit toprak ağası
Onların kemik yalayan dostları
Onların sazı cazı villası doktoru dişçisi
Haramiler kesmiş sokak başlarını
Spikerin çenesi baskı makinesi
Haramilerin elinde...”
diye yansıtıyor..
Doğrusu bu da, bu şiir PKK’lıya rehber mi?.. Ağızlarında şiirin sözleri, İstanbul’a, “Bekle zafer şarkılarıyla caddelerinden geçişimizi.. Bekle yumruklarımızı. Bekle o günler gelsin İstanbul bekle. Sen bize layıksın..” diye sesleniyorlar..  “Haramilerin elinde” diye seslenen şiirde geçen “Bir avuç vurguncu müteahhit toprak ağası..” tanımı da ilginç.. Demek ki PKK’nın yapısı İstanbul gibi... Uyuşturucu baronu aileler, toprak ağaları, bölge müteahhitleri, PKK’nın “kazan-kazan” anlayışındaki mafyatik aile işbirliği çerçevesinde devşirip ittifak yaptığı, Türkiye’ye sahneye sürdüğü kimlikler de böyle zaten... Doğu’nun toprak ağaları, uyuşturucu baronları, müteahhitleri şimdi Apo’nun kapıkulları değil mi, servetlerini koruyabilmek için!..
Ve demokrasi havarileri görünümünde!.. Ve işte o ekip, bindirilmiş kıtalarla, İstanbul sokaklarını bastılar!..

 

Azgın sürüler halinde!..
Eşkıya yığınları, bu seçim öncesi günleri de Vandal teşhiri için fırsat sayıyor..! Alabildiğine saldırgan haldeler...
Geçtiğimiz pazar günü, Çağlayan’dan mitingden dönen MHP katılımcılarının araçlarına saldırdılar... MHP’liler, bilerek tahrik edildiklerini, çatışma çıkarmaya çekildiklerini anlayıp oyuna gelmediler. MHP’lilerin uzaklaşmasına rağmen Okmeydanı, Nurtepe civarındaki eşkıya sürüleri durmadı. Kaldırım taşlarını sökerek polise fırlattılar. Bütün bu gösteriler, organize biçimde yönetildi.. Üstelik organizasyonun tek elden çıktığı, yurdun öteki yerleşim merkezlerinde de aynı oyunun oynandığı tespit edildi..!
Geçen hafta, Van Muradiye’de MHP ve AKP’lilere yönelik saldırılar düzenlendi. Üstelik bu saldırılarda bazı malum vekillerin aktif oldukları, Muradiye’ye araçlarla militan taşınıp tehdit yarattıkları öğrenildi..
PKK, seçim bahanesiyle yaptığı gövde gösterilerinde, akıl almaz olaylar yaratabiliyor.. Örneğin, Diyarbakır ve havalisinde okulları tatil edip lise öğrencilerini mitinglere götürüyor..! Geçtiğimiz hafta Çınar’da bu durum görüldü!.. DTP Çınar ilçe teşkilatı bu durumu gerçekleştirdi... Gösteriye getirilen lise öğrencilerine asker nizamında yürüyüşler yaptırıldı ve eşkıyabaşı lehine slogan attırıldı!..


Bilerek tahrik ediyorlar!..
Bu arada dikkat çekici bir durum da şu... Seçim bahanesiyle ortalığa dökülen DTP’li vekiller, öncülük ettikleri konvoylarda sık sık güvenlik görevlileriyle kavga çıkarıyorlar.. Bu vekiller, mutlaka bir bahane bulup, jandarma ve polislerle sertlik yaratıyorlar, polis müdürleri ve subaylara hakaret edip dokunulmazlıklarının ardına sığınıyorlar.. Bütün bunları da, yandaşlarının önünde yapıp, “Bakın kazanımlarımız bunlar!” gösterisi gerçekleştiriyorlar!..
 Doğu ve Güneydoğu’da silah tehdidi ile AKP, CHP ve MHP bürolarını  kapanmaya zorladıkları da tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde de yazdığımız gibi, “PKK’ya direnene hayat hakkı tanımayacağız!”  prensibiyle insanları topraklarını terke zorluyorlar!.. Mesela Mardin Kızıltepe’de, AKP’nin seçim bürosu olarak kiralanan Tepebaşı Kahvesi’nin başına gelmeyen kalmadı!.. Kahvehane sahibi can güvenliği kalmadığını beyan ederek AKP’den işyerini boşaltmasını talep etti!.. PKK’nın Mardin ve çevresinde, “DTP dışında partilerin seçim bürolarının açılmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Bizleri her gün öldürenler burada hiçbir oy alamayacaklar, tek oy vereceğimiz bir parti var o da DTP’dir” bildirileri dağıttığı da biliniyor!..
Bütün bu gerginlik siyaseti bilerek geliştiriliyor.. PKK, devletin sert tavır almasını ve bu durumun uluslararası platforma yansımasını istiyor.. Beklentisi var... Nevruz’da da bu temelde arayışa girecek!..

Yazarın Diğer Yazıları