PKK, üniversiteleri karargah yaptı

A+A-
Behiç KILIÇ

PKK çetesi üniversitelerde cirit atıyor!..
Dicle Üniversitesi’nin halini yazdım..
İstanbullu üniversiteliler aradılar, “Bizde de durum farklı değil” dediler..
Eşkıyanın belediyelerdeki uzantılarına yapılan “müdahale” den bir gün sonrasını anlatıyorlar. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusü, çetenin sloganları ile çınlamış. Poşulu, Apo-PKK posterli, sözüm ona öğrenciler orada “gereken” terörü estirmişler..
PKK işgalinin üniversitelere ahtapot gibi uzanmasının ip uçları uzun süredir var. İzmir’de DTP’nin kapatılmasını bahane edip Bornova’da işyerleri ile araçların camlarını kıran, molotof kokteyli atan grubun elebaşılarından 23 yaşındaki G.B. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğrenci.
Geçtiğimiz yıllarda “Haber Dokuz” adlı haber sitesinde bir “öğrenci şikayeti” yer almıştı, Çukurova Üniversitesi öğrencisi genç şöyle diyordu:
 “PKK yandaşları üniversitemizin içinde ellerini kollarını sallayarak geziyorlar ve ’ben PKK’lıyım’ demekten de asla çekinmiyorlar. Bir gün o kadar sinirlendim ki gözüm dönmüş! Eylemlerine karşı çıktım, hakaret ettim onlara... Susturmak istediler beni... Tehdit ettiler. Şiddetle bastırmaya çalıştılar. R1-R2 civarının kendilerine (PKK’lara) ait olduğunu burada onların sözlerinin geçtiğini söylediler. Aksini iddia edenin başına kötü şeyler geleceği hakkında uyarıda (!) bulundular. R1 ve R2; Türkiye Cumhuriyeti’ne ait Çukurova Üniversitesi’nin derslikleridir. 2006 yılında R1’in önüne asılan Apo posterleri tam bir faciaydı. Bu olayın basına sızması sonucu utanan Rektörlük, R1 ve R2 dersliklerinin girişine bayrak astırmış ve PKK’lıların merkezi olan R1 kantinini kapattırmıştı...
Ancak katilin posterlerini asanlar cezalandırılmadı, PKK’lılar temizlenmedi. Mesela o bölgeden (R1-R2) Türk bayrağı ile geçmek de imkânsız ki 2007 Ekim ayında Çukurova Üniversitesi’nde teröre lanet mitingi düzenlenmişti. Herkesin elinde Türk bayrakları teröre lanet etmek için toplanıyorduk. Çok iyi hatırlıyorum kız arkadaşlarımın elinde Türk bayrağı gören birkaç PKK’lı, kızları tehdit etmeye başladı... ‘Bu bayraklarla buradan geçemezsiniz yoksa biz yapacağımızı biliyoruz’ gibi tehditkar sözler ve argo kelimeler kullandılar. Her sene sayıca daha da artıyorlar. Kendi aralarında seçtikleri ‘Hitabeti güçlü’ sözcüleri özellikle doğu illerimizden gelen üniversite öğrencilerini kandırmak için kullanıyorlar. Yeni gelen birinci sınıflara ‘Kürtler’in ezildikleri, onlara ayrımcılık yapıldığı ve haklarını aramaları için uygun ortamın burası olduğu” söyleniyor.
Ayrıca birlik olalım çağrısında bulunup bu şekilde olurlarsa onlara kimsenin bir şey yapamayacağı şeklinde nutuk atıyorlar. Üniversitemizdeki bu PKK’lılar belki de ileride öğretmen olacaklar... Artık çocuklarımıza, kardeşlerimize ne öğretirler bir düşünün! Doktor olacaklar, mühendis olacaklar...
Sürekli hakaret ettikleri bu ülkenin verdiği eğitimle önemli yerlere gelecekler. Ama bu eğitimi biliyorum ki her karışı şehit kanıyla ıslanan bu kutsal topraklara zarar vermek için kullanacaklar. Sözünü ettiğim bu grup o kadar ileri gitmiş durumda ki; bu ülkeyi sevdiğinizi belli eden en ufak bir harekette sizi faşist ilan edebiliyorlar. Yerine göre şiddete de maruz kalmak işten bile değil. ”
Üniversiteye sahip çıkmak, ülkeye sahip çıkmak değil midir?...

Yazarın Diğer Yazıları