PKK yılda 1,5 milyar dolar kazanıyor!

PKK yılda 1,5 milyar dolar kazanıyor!
İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Narkoterörizm ile Mücadele Raporu” nda, terör örgütleri PKK ve FETÖ’nün uyuşturucu ticaretinden büyük gelir elde ettiğini ortaya koydu.

Salih Aydın / Yeniçağ

Rapora göre terör örgütü PKK yılda 1.5 milyar, FETÖ ise 500 milyon dolar para kazanıyor. Raporda PKK’nın uyuşturucu ticareti ile ilgili operasyonlarını örgüt içerisinde özel hücrelerin yürüttüğü, diğer teröristleri bu konuda bilgilendirmediği de ifade edildi.

Öte yandan 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ve Norveç tarafından 8.9 ton eroin ele geçirilirken, sadece Türkiye tarafından 12.7 ton eroin ele geçirildi. Raporda, dünya genelindeki uyuşturucu trafiği hacminin yaklaşık 320 milyar dolar, Avrupa Birliği genelinde ise bu rakamın 24 milyar euro olduğu belirtildi.

Bu kirli ticaretten elde edilen gelirin büyük kısmının aynı zamanda uyuşturucu kaçakçılığı da yapan terör örgütlerine aktığı ifade edildi. Raporda, dünyada finans kaynağı uyuşturucu olan terör örgütleri arasında Afganistan’da Taliban, Türkiye’de ise PKK/KCK, DHPK/C, IŞİD ve FETÖ/PDY sayıldı. Raporda, PKK/KCK’nın yöntemlerine dair ilginç tespitler de yer aldı. Buna göre, PKK’nın uyuşturucu ticareti ile ilgili operasyonlarını örgüt içerisinde özel hücreler yürütüyor, diğer teröristler bu konuda bilgilendirilmiyor.

Almanya Başsavcılığı’nın, Avrupa’da yakalanan uyuşturucunun yüzde 80’inin PKK ile bağlantısı olduğu tespitini yaptığı belirtilen raporda, “Özellikle bazı AB ülkelerince PKK/KCK’nın uyuşturucu faaliyetlerinin bilinmesine rağmen, siyasi bir yapılanma olduğu öne sürülen örgütün unsurlarıyla ilişki ve diyalog kurulmaktadır.

Oysa, insanlığa karşı işlenen uyuşturucu ve terör suçları her ülkenin öncelikli mücadele alanlarından olmalıdır” denildi. Raporda, yakalanan bazı uyuşturucu tacirlerinin hem PKK hem de FETÖile derin ilişkiler içinde olduğu belirlendi. FETÖ’nün uyuşturucu imal ve ticareti yaptığı, bu faaliyeti yürüten kaçakçılardan pay aldığı, devlet içine sızarak deşifre edilmeden önce uyuşturucu ile mücadele birimlerine ve muhbirlere ödenen ikramiyelerden himmet toplayarak kazanç sağladığı kaydedildi.

Örgütün bu yolla yılda yaklaşık 500 milyon dolar gelir elde ettiği ifade edildi. Raporda, terör örgütlerinin finans kaynaklarını güçlendirmek için uyuşturucu maddelerin üretimi, sevkiyatı, dağıtımı, satışı, elde edilen kara paranın aklanması olmak üzere uyuşturucu madde kaçakçılığının her safhasında faaliyet gösterdiği anlatıldı. PKK/KCK’nın uyuşturucu ticaretine ilişkin tespitler şöyle: Uyuşturucu ticaretini bizzat koordine ediyor. Türkiye sınırları üzerinden uyuşturucu madde nakliyesi yapan ve illegal giriş yapmaya çalışan tüm şahıs ve organizasyonlardan vergi adı altında haraç alıyor.

Kendilerine haber vermeden uyuşturucu madde ticareti yapan şahıs ve organize gruplara ait uyuşturucuya el koyuyor. Uyuşturucu imalatı yapan organizasyonlara yer temin ederek koruma sağlıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yasa dışı kenevir ekiminde aktif rol alıyor. Terör örgütü, Diyarbakır kırsalında gerçekleştirilen esrar üretiminden önemli gelir elde ediyor. Örgüt, bölgedeki kenevir üretimi ve ticaretinden yıllık 500 milyon lira, uyuşturucu kaçakçılığından ise yılda 1.5 milyar dolar civarında gelir elde ediyor.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.